Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Výmalba

1

V domě se malovalo několikrát a na etapy. Ideální je to všechno asi „sfouknout“ najednou, ale jak se dodělávaly jednotlivé části domu a bylo potřeba stěhovat materiál z místa na místo, tak se malovalo postupně. Člověk se chce taky trošku odreagovat a během montáže SDK v podkroví je malování ve spodním patře takový odpočinek. Člověk na stavbě neodpočívá tím, že by nedělal, ale tím, že dělá jinou práci 😉

První výmalba byla v technické místnosti a garáži. Po dodělání dlažby v technické místnosti bylo potřeba zapojit akumulační nádrž. Za více než tunu vážící nádrž by se pak špatně dostávalo, tak se v této místnosti nejprve vymalovalo. Následovala garáž…

Výmalba v technické místnosti před pokládkou dlažby

Po dokončení sádrokartonového podhledu v obýváku, kuchyni a na chodbě se malovalo i tam. Postup byl vždy dost podobný.
Nejprve se stěny a stropy ometly čistým koštětem, aby na nich nezůstal případný prach z broušení. Následovalo zakrytí podlahy ochrannou fólií a penetrace univerzální penetrací od Primalexu. Dále už pak několik vrstev barvy.

Krycí fólie na podlaze – sice se poškodí, ale alespoň trochu podlahu ochrání

V technické místnosti a garáží jsem používal nějakou obyčejnou bílou barvu ze stavebnin. Na chodby, obývák a kuchyni se použil Primalex Polar, který má mít lepší kryvost, bělost a odolnost proti otěru. Barva je o něco dražší než předchozí používané, tak snad něco vydrží…

První vrstva barvy se naředila vodou (cca 0,05 l vody na 1 kg barvy), další dvě vrstvy se už neředily a barva se nanášela hustší. Nejprve jsem štětcem obtáhl všechny rohy a méně přístupná místa silnější vrstvou barvy, poté se už „jely“ plochy válečkem. Co se válečku týče, je lepší sáhnout po nějakém kvalitnějším. Nejhorší je, když začne váleček pelichat a nechává všude kousky. Člověk se k tomu musí akorát vracet a strašně to zdržuje.
K válečku jsem si koupil teleskopickou násadu, takže šly jak stěny, tak strop malovat ze země bez nutnosti používat schůdky. Samozřejmě, štětec jsem s prodloužením neměl.

První vrstva barvy – ještě prosvítají spáry SDK a celkově jsou na stěnách fleky
Spodní patro vymalováno. Stačí uklidit.

Ani se to nezdá, ale nakonec v obýváku a chodbě padly tři 18 kg balení Primalexu. K tomu nějaké ty penetrace, štětce a válečky. Dále cca tři dny práce (jedna vrstva = jeden den). Není to kdovíjaká zábava a ve výsledku se to i celkem prodraží.
Určitě je dobré si porovnat ceny barev napříč různými baleními. Třeba Primalex Polar se prodává myslím v 5 kg, 15kg, 18kg, 25kg a 40 kg balení. Ne vždy je nejvýhodnější koupit velké balení. Já jsem „v barvách“ kupoval několik 18kg (akce 15 kg + 3 kg zdarma) a pak vycházelo lépe 40 kg balení v DEKu. Na 1 kg barvy pak člověk ušetří třeba i více než 5 Kč.

  1. Jiri K. Jiri K.

    Dobrý den,
    zaujali mě stropní svítidla. Předpokládám, že se jedná o LED. Jaký výkon svítidla jste zvolil? Ideálně jestli můžete poslat konkrétní odkaz na výrobce. Poskytují svítidla dostatek světla? Mám ti na mysli, jestli by se dala pod tímto osvětlením číst kniha, aby člověk do toho nemusel mžourat 🙂 Jsem zvyklý na klasický lustr, ale do budoucna plánujeme „bodovky“.
    Děkuji předem za reakci.

    Peťan: Všude mám 12W svítidla – neutrální bílá. Konkrétně se jedná o tento model: BRGD0091Rozteč mezi jednotlivými svítidly je cca 1,5 m. Světla to poskytuje dostatek a osvětlení je pěkně rovnoměrné. V garáži mám podobný model, akorát přisazený (tam není SDK podhled). Celkem je na ploše 4*8 m 10 svítidel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *