Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Uzemnění a prostupy

2

Po vybagrování základových pasů a po jejich částečném sesunutí nastala rychlá akce – „vše dodělat a zalít betonem“. Nechtěl jsme riskovat další sesuvy hlíny do zákopů. Bohužel, to nejde jen tak… Některé rohy byly sesypané (půda je kamenitá), před zalitím je dále potřeba vyrobit základový zemnič a prostupy pro přívod elektřiny, vody, vývod odpadu atd. Závidím tem, co mají pasy vykopané „jako když řízne laserem“.

První etapa byl základový zemnič. V celém vybagrovaném základu je natažen pásek FeZn 30×4. Celkem padly tři 25kg klubka. V rozích domu a v místě, kde bude rozvaděč jsou vyvedeny FeZn dráty o průměru 10 mm. Všechny spoje jsou provedeny zdvojeně svorkami a natřeny gumoasfaltem. Na vývody poté přijde buď smršťovací bužírka, nebo taky gumoasfalt, jako ochrana proti korozi.

Použitý materiál – pásek, drát a spojky

Nejdříve jsem vedle zákopu rozmotal pásek, který se poté do zákopu vložil. To se opakovalo celkem třikrát s jednotlivými klubky. Práce je jednodušší než to rozmotávat přímo v zákopu. Pásek bylo potřeba na několika místech přeříznout – to jsem prováděl obyčejnou pilkou na železo, aby se nepoškodil „pozink“ teplem. Ale myslím si, že je to úplně jedno. Poté byly pásky sešroubovány spojkami pásek-pásek a pásek-drát. Spoje zaizolovány proti vlhkosti gumoasfaltem a pásek je podložen kusy zámkové dlažby tak, aby se nedotýkal země – aby bylo zajištěno oblití alespoň 5cm vrstvou betonu. Vrstva betonu zajistí ochranu proti korozi. Navíc v této hloubce je beton vlhký, takže je zajištěna požadovaná vodivost.

Spoj třech pásků. Každý spoj je proveden dvěma svorkami.
Ošetření gumoasfaltem a podložení dlaždicí

 

Spotřebovaný materiál na zemnič:

  • Z250 Páska FeZn 30×4 – 3 klubka po 25 kg
  • Z215 Drát 10 mm – cca 20 m
  • V110 SR 2b Svorka páska-páska – 18 ks
  • V050 SK Svorka křížová – 10 ks
  • Smršťovací bužírka na vývody – 4 ks
  • Zámková dlažba na podložení – cca 20 ks

 

Prostupy základy jsem vyrobil z KG trubek o průměru 160 mm. Jeden pro odpad, další pro přívod vody, elektřiny, osvětlení zahrady atd. Na druhé straně domu další tři trubky pro trubky pro tepelné čerpadlo země – voda. Trubky jsou zakráceny na šířku pasu a na koncích zapěněny. Okolo jsou zapíchány roxory Ø 8 mm a vše sdrátováno. Kolem trubek jsou kvůli zesílení vloženy další roxory.

Tři prostupy základem (ještě bez roxorů).

Následovalo jakési bednění rohů tak, aby nebylo potřeba zbytečně moc betonu. To je z lepených desek různě sešroubovaných k sobě.

Nakonec bylo potřeba vyrobit přepážky. Protože jsou základy ve svahu (dříve jsem říkal v mírném svahu) jsou uprostřed na několika místech 25cm přepážky, které by měly zabránit stékání betonu až dolu. Celkový výškový rozdíl je cca 75 cm jedním směrem (na kratší straně domu) a 50 cm na delší straně domu. Přepážky jsou také z lepených desek, ke stěnám připěněné nízkoexpanzní pěnou a zajištěné zatlučenými kůly proti pohybu.

Před zalitím bude ještě nutné základovou spáru pořádně vyčistit od popadaných kamenů a zeminy…

  1. Petr Petr

    Předpisově řešeno, gratuluji, jste machr :o)

  2. Jana Jana

    Zdravím. Proč dáváte tři trubky pro tepelné čerpadlo? Zalíváme tento týden a chráničky budeme dávat jen dvě (ověřeno i s prodejcem TČ). Uniká mi něco? Díky

    Peťan: Je to jenom pro sichr, kdyby to nešlo protáhnout. Případně přes to protáhnu ještě něco jiného ven.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *