Po vybagrování základových pasů a po jejich částečném sesunutí nastala rychlá akce – „vše dodělat a zalít betonem“. Nechtěl jsme riskovat další sesuvy hlíny do zákopů. Bohužel, to nejde jen tak… Některé rohy byly sesypané (půda je kamenitá), před zalitím je dále potřeba vyrobit základový zemnič a prostupy pro přívod elektřiny, vody, vývod odpadu atd. Závidím tem, co mají pasy vykopané „jako když řízne laserem“.
První etapa byl základový zemnič. V celém vybagrovaném základu je natažen pásek FeZn 30×4. Celkem padly tři 25kg klubka. V rozích domu a v místě, kde bude rozvaděč jsou vyvedeny FeZn dráty o průměru 10 mm. Všechny spoje jsou provedeny zdvojeně svorkami a natřeny gumoasfaltem. Na vývody poté přijde buď smršťovací bužírka, nebo taky gumoasfalt, jako ochrana proti korozi.
Nejdříve jsem vedle zákopu rozmotal pásek, který se poté do zákopu vložil. To se opakovalo celkem třikrát s jednotlivými klubky. Práce je jednodušší než to rozmotávat přímo v zákopu. Pásek bylo potřeba na několika místech přeříznout – to jsem prováděl obyčejnou pilkou na železo, aby se nepoškodil „pozink“ teplem. Ale myslím si, že je to úplně jedno. Poté byly pásky sešroubovány spojkami pásek-pásek a pásek-drát. Spoje zaizolovány proti vlhkosti gumoasfaltem a pásek je podložen kusy zámkové dlažby tak, aby se nedotýkal země – aby bylo zajištěno oblití alespoň 5cm vrstvou betonu. Vrstva betonu zajistí ochranu proti korozi. Navíc v této hloubce je beton vlhký, takže je zajištěna požadovaná vodivost.
Spotřebovaný materiál na zemnič:
- Z250 Páska FeZn 30×4 – 3 klubka po 25 kg
- Z215 Drát 10 mm – cca 20 m
- V110 SR 2b Svorka páska-páska – 18 ks
- V050 SK Svorka křížová – 10 ks
- Smršťovací bužírka na vývody – 4 ks
- Zámková dlažba na podložení – cca 20 ks
Prostupy základy jsem vyrobil z KG trubek o průměru 160 mm. Jeden pro odpad, další pro přívod vody, elektřiny, osvětlení zahrady atd. Na druhé straně domu další tři trubky pro trubky pro tepelné čerpadlo země – voda. Trubky jsou zakráceny na šířku pasu a na koncích zapěněny. Okolo jsou zapíchány roxory Ø 8 mm a vše sdrátováno. Kolem trubek jsou kvůli zesílení vloženy další roxory.
Následovalo jakési bednění rohů tak, aby nebylo potřeba zbytečně moc betonu. To je z lepených desek různě sešroubovaných k sobě.
Nakonec bylo potřeba vyrobit přepážky. Protože jsou základy ve svahu (dříve jsem říkal v mírném svahu) jsou uprostřed na několika místech 25cm přepážky, které by měly zabránit stékání betonu až dolu. Celkový výškový rozdíl je cca 75 cm jedním směrem (na kratší straně domu) a 50 cm na delší straně domu. Přepážky jsou také z lepených desek, ke stěnám připěněné nízkoexpanzní pěnou a zajištěné zatlučenými kůly proti pohybu.
Před zalitím bude ještě nutné základovou spáru pořádně vyčistit od popadaných kamenů a zeminy…
Předpisově řešeno, gratuluji, jste machr :o)
Zdravím. Proč dáváte tři trubky pro tepelné čerpadlo? Zalíváme tento týden a chráničky budeme dávat jen dvě (ověřeno i s prodejcem TČ). Uniká mi něco? Díky
Peťan: Je to jenom pro sichr, kdyby to nešlo protáhnout. Případně přes to protáhnu ještě něco jiného ven.