Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Topení na stavbě v zimě

0

Pokud se plánuje stavba domu i přes zimu, je dobré mít uvnitř nějaké topení. Práce do nějakých, řekněme 5 °C se ještě dá celkem v pohodě. Ale člověk stejně za nějakou dobu promrzne. Nehledě na dodržení technologických postupů, kdy se s některými materiály nedá při příliš nízké teplotě pracovat.
Topit na nezaizolované stavbě elektrikou je finanční sebevražda. Pokud má dům komín, často se seženou nějaké kamna, nebo krbovky a o teplo není nouze. Další variantou je plynové topení (bomba s hořákem), které není nijak extrémně drahé, ale výkon je poměrně malý a musí se větrat. Samozřejmá je manipulace s PB lahvemi. Možné je sehnat i naftové topení, které je poměrně výkonné, ale je drahé na pořízení a pokud nemá externí výfuk, je nutné také větrat a hrozí že stěny vytápěného objektu budou mastné. A kdo by dnes pálil naftu v kamnech, že? 🙂

I přes to, že v domě nebude komín, rozhodl jsem se sehnat malé kamna na tuhá paliva, tzv Petry. Bazoš, Marketplace a podobné bazary jsou jich plné. A i za poměrně malé peníze se dá sehnat kousek v rozumném stavu.
Do stěny, kde je plánovaný odtah na digestoř jsem udělal díru tak akorát na komín. Nakoupil jsem pár kousků komínových trubek, kolena a jednu trubku s větší teplosměnnou plochou, aby to více topilo. Pokud se trubky nenapojují na komín, je dobré komínové trubky na venku zakončit kolenem směřujícím nahoru. Ideálně ještě se stříškou. Je pak menší pravděpodobnost, že při silnějším větru budou kamna kouřit dovnitř. Trubky mám o průměru 120 mm. Mají kónický tvar, takže je lze jednoduše spojovat. Celé topení jsem sehnal cca do 1000 Kč. Většinou na kamna a trubky nechám foukat stojanový ventilátor, aby to hřálo ještě o něco víc.
Pokud komín máte, doporučuji nastudovat si možnost připojení podobného spotřebiče. Takováto kamínka mají poměrně vysokou teplotu spalin – hrozí tak, že dojde k poškození tenkostěnných komínových vložek!

Trubka s větší teplosměnnou plochou

V kamnech pálím zbytky stavebního dřeva a pytlované uhlí. Když se kamna rozehřejí dřevem, přihodí se lopatka uhlí, tak je docela teplo. Na tričko to samozřejmě není, ale alespoň nezamrzá pití v PET flaškách…

Při manipulaci s ohněm je samozřejmě potřeba být opatrný. Na stavbě je kolikrát trochu nepořádek, sem-tam hořlavý materiál, kusy dřeva, piliny apod. A není dobré začít tím, že barák vyhoří!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *