mylms

... powered by RS2


22) Astabilní klopný obvod

Astabilní klopný obvod nemá stabilní stav a překlápí se periodicky z jednoho stavu do druhého a zpět. Nazývá se též astabilní multivibrátor.

22-1

Astabilní klopný obvod 

22-3

Průběhy napětí v astabilním KO

 

Po připojení napájecího napětí se vlivem nepřesnosti součástek otevře jeden z tranzistorů (např. V2). Pak je kondenzátor (C1) uzemněn přes vodivý V2 a z druhé strany nabíjen přes rezistor R1. Při dosažení průrazného napětí UBE V1 pak vede V1. Tento děj se periodicky opakuje u V1 i V2.

22-2

Výpočet period

Astabilní KO lze postavit i ze dvou NANDů, které jsou zapojeny jako invertory (mají společné vstupy).

22-4

Astabilní KO sestaven z log. obvodů

 

Pro uživatele není důležitá vnitřní stavba klopného obvodu. Proto se používá schématická značka charakterizující generátor obdélníkových pulzů.

Astabilní KO se používají jako generátory pulzů v číslicové technice, efekty (blikající světla) atd.

 

Neručím za správnost textu!! Tento text je přísně zakázáno kopírovat a publikovat ho jako vlastní. Můžete z něj čerpat pouze jako ze zdroje informací s uvedením původního zdroje – tuto stránku.Napsal Petan před pěti roky v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 12493x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

Některé části textů mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře.