Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Světelný rámeček

4

Dostal se ke mě jeden nefunkční 17″ LCD monitor značky „no name“. Měl spálený poměrně jednoduchý zdroj tak, že se nedal moc jednoduše opravit (všechno jde, ale komu se chce…). Měl se tedy vyhodit. Napadlo mě tedy vykuchat z něj alespoň CCFL trubice a zkontrolovat vn zdroj. Po kompletní demontáži mě napadlo, že bych si mohl udělat světelný rámeček, jako designově zajímavé osvětlení.

Původní spínaný zdroj vytvářel napětí 5 V, 12 V a cca 1000 V pro trubice. Nízkonapěťový zdroj (z kterého byla napájena vysokonapěťová část) byl spálen.

Zdroj ze strany součástek

Na této fotce lze vidět napájecí a regulační cesty do vn zdroje. Jsou to 4 cesty nad pravým horním tranzistorem. Dvě silnější jsou napájení a dvě slabší jsou řízení.

Zdroj ze strany spojů

vn transformátor

Spínání vn transformátorů; dole opálená deska

CCFL trubice

Konce trubic už mají nejlepší léta za sebou

Monitor se skládá asi ze šesti vrstev. Hlavní je LCD panel, který zobrazuje grafiku. Neméně důležitých pět vrstev (plastová deska, dvě matné fólie, jedna bílá a jedna rozptylovací fólie) rozptyluje světlo ze čtyřech trubic. Já jsem použil vrstvy pouze dvě (bílá fólie, plastová deska), aby vynikly body na zadní straně plastové desky. Na delší strany desky jsem nasadil trubice.

Ze zdroje jsem odřízl nepotřebný nízkonapěťový zdroj a přepojil řízení tak, aby se po připojení napájecího napětí trubice rozsvítili na plný jas.

Zdroj

První test

Detail povrchu plastové desky

Aby se křehké trubice nepoškodily a aby celé zařízení vypadalo aspoň trochu řemeslně zasadil jsem rámeček do eloxovaných hliníkových lišt, které se běžně používají k zakončení makrolonových (polykarbonátonových) desek.

Lišty jsou přilepeny silikonem, spojení je tedy nerozebíratelné. S případnou opravou se ani nepočítá. Zas tak často LCD monitory nerozebírám. Vn zdroj je taky přilepen. Nn zdroj budu muset ještě nějak pořešit. Ačkoliv je odběr 1,2 A při 12 V bude potřeba nějaký spínaný zdroj…zřejmě seženu něco za pár kaček z Číny.

Světelný výkon zas tak ohromující není (což se dalo čekat). Asi z metrové vzdálenosti osvětlí plochu z 50 lx na cca 160 lx. Pro představu si na 17″ monitoru otevřete bílou stránku v tmavé místnosti.

  1. Zdeněk Zdeněk

    Vyrábím obdobný světelný rámeček a potřeboval bych poradit ohledně vn zdroje pro ccfl výbojky. Chtěl bych ho oddělit od nefunkčního 12 a 5V zdroje, ale nevím, jak spínat ccfl výbojky samostatně na oddělené desce. Poradí autor článku nebo někdo jiný? Díky Zdeněk

  2. Peťan: Já jsem původní nefunkční zroj normálně uříznul fortunou (frézkou). Když se koukneš na tišťák (tady 3. až 5. obrázek) uvidíš, že do zdroje vede jenom pár cest. Tam jde podle součástek zjistit co je + (v mým případě vedlo na pojistu) a – (to je většinou nějvětší kus mědi na desce, případně se dá určit podle kondenzátorů, nebo vatistor). Dál tam už je jenom ovládání, na který v mým případě stačilo připojit +5V, který vytvořil dělič z 12V. Jinak to ovládání jde na nějakej IO a podle datasheetu by se mělo dát zjistit, čím se „oficiálně“ spíná. Chce to trochu reverzního inženýrství, ale dá se to 🙂
  3. Zdeněk Zdeněk

    Můj zdroj je trochu jiný-pro 6 výbojek, ale principem to bude stejné. Ještě jsem původní zdroj neodříznul. Napájení 12V na tlustých cestách je jasné, dále 2 slabé cestičky pro ovládání jasu výbojek jsme zkoušeli napětím +5V, ale výbojka pouze blikla a pouze do 1/3 délky. Nevíš jestli má vliv i připojení pouze 1 výbojky, nebo musí být min.2 a nebo všechny. Možná je problém ve vn zdroji-chybí mi nějaké schéma.Zatím dík za radu, budu hledat na internetu. Zdeněk

  4. Peťan: Zdroj může mít hlídání proudu. Takže při poškozenej, nebo odpojenej výbojce nenastartuje. Ten můj myslím s jednou funguje. Kdyžtak zkus mrknout k danykoj. Můžeš zužitkovat trafa, stačí přidat pár součástek 😉
  5. lantros7 lantros7

    Jak si udělal zapojení spínacího napětí než si to přilepil na ten rámeček?Na předposledním snímku je vidět pouze vývod na napájení 12V.

  6. Peťan: Spínání je připojeno z 12V přes odporový dělič..
  7. lantros7 lantros7

    [3] lantros7: Můžeš mi poslat detailnější foto s popisem zapojení?
    Vím že jsou tam dva přívody,na spínání napětím,ale nevím zda dlouhodobě či impulsem.
    Díky moc.

    [3] lantros7:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *