Podařilo se mi sehnat jednoduchý stmívač osvětlení, který se montuje jako „redukce“ mezi objímku a žárovku. Cena nebyla nějak vysoká (cca 150 Kč), tak i kdyby to zůstalo ležet v šuplíku…nemrzelo by mě to nějak extra.
Ovšem hlavní důvod koupě byl rozebrání, prozkoumání a poté zabudování do světla.
V balení je ovladač (433,92 MHz; dosah cca 15 m) se dvěma tlačítky (krátkým stisknutím prvního tlačítka se stmívač rozsvěcí/zhasíná na poslední hodnotu osvětlení; druhé tlačítko funguje jako první, akorát při delším stisku se mění úroveň osvětlení od maximální úrovně k minimální a zase zpět. Z druhé strany ovladače je 12V baterie typu A23 a DIP přepínač adresy ovladače (aby se víc stmívačů vzájemně „nehádalo“).
Na stmívači je akorát pod krytkou DIP přepínač na volbu adresy. Do objímky se zašroubuje žárovka (max. 100 W), a celý stmívač se zašroubuje místo původní žárovky.
Nejprve bylo potřeba stmívač rozebrat. Je svařený, ale Čínský plast toho moc nevydržel, takže stačilo rozloupnout na jenom místě a pak rozlomit na dva kusy. Šlo to opravdu lehce. Uvnitř je destička s elektronikou. Na kterou jsem přidal vypínač, sloužící k vyřazení stmívače (kdyby se třeba používala úsporná „žárovka“). Tento vypínač jednoduše přemostí celý obvod.
Na straně součástek je triak BT136 (4A triak v pouzdře TO220). Vedle něho je obvod HX2272-M2. Jde o dekodér dálkového ovládání, který je připojen na DIP přepínače. Tento obvod zajišťuje dekódování signálu určeného pro konkrétní stmívač.
Na straně spojů je obvod NB7232 v SMD provedení. Jde o komplexní obvod sloužící k řízení triakových stmívačů.
Impuls delší než 32 ms a kratší než 332 ms obvod sepne/vypne. Pokud je impuls delší než 332 ms, tak obvod začne cyklicky zhasínat a rozsvěcet žárovku. Výstupní výkon je fázově řízený od 41° do 159°. Nelze tedy žárovku rozsvítit na 100% jasu, ale pouze na nějakých 89%.
Parametry obvodu NB7232
- napájecí napětí: 5 V
- napájecí proud: 1,5 ~ 2,5 mA
- výstupní proud: 2,5 mA ≥
- fázový úhel 41 ° ~ 159 °
- amplituda výstupního impulzu: Vss – 3V
- stmívací cyklus (od nejvyšší úrovně osvětlení po nejnižší): 4.2 s
Na ovladači je IO LP801B, který spolu s DIP přepínači a několika dalšími součástkami tvoří vysílač kódu pro stmívač.
Protože jsem se nechtěl vzdát možnosti odpojit stmívač od sítě a zároveň jsem nechtěl aby se mi někde válel ovladač, rozhodl jsem se ovladač zabudovat do vypínače a tlačítko vyvést na klapku. Doma mám vypínače od ABB, styl Tango, krabička je celkem hluboká, takže nebyl extra problém tuto úpravu provést. Mikrospínač jsem přilepil lepidlem. Plastové tlačítko jsem použil z původního ovladače.
Vypínač s mikrospínačem
Na elektronice stmívače jsem žádnou úpravu kromě přepínače neprováděl, takže jsem ho rovnou zamontoval do světla.
Na konec bych jen snad dodal, že dneska skoro nemá cenu něco bastlit. Cena celého zařízení se pohybuje kolem 150 Kč. Za tu cenu by se ani nedaly koupit součástky. A to nepočítám návrh, sestavování, oživování, … Takhle je to komplet hotový. Stačí malá úprava.