V následujícím článku si ukážeme rozdíl mezi základními spínacími jednotkami Siemens a Telemecanique (dnes Schneider). Je zde perfektně vidět rozdíl „uživatelské přívětivosti“ a pohodlnosti skládání. Nicméně, tento článek nepokrývá celou problematiku všech typů jednotek! Jak Siemens, tak i Schneider vyrábí další druhy, které si liší skládáním i vzhledem!
Porovnávat budu pouze EMERGENCY-STOP tlačítka a pak styl skládání, který je u většiny typů spínacích jednotek obdobný. Obě firmy však vyrábí nepřeberné množství tlačítek, páček, kontrolek apod. ve více velikostech.
Telemecanique (Schneider-Electric) vyrábí spínací jednotky v řadě Harmony XB. Je to přímá náhrada starých jednotek T6.
Siemens vyrábí spínací jednotky v řadě SIGNUM 3SB3 (již se nevyrábí). Nahrazeno modelem Sirius Act, které řeší problémy s předcházejícím typem spínacích jednotek.
Najít něco na stránkách Siemensu je někdy opravdu o nervy. Jak mám vědět jaká divize, nebo firma vyrábí třeba tlačítko…? U Schneideru kliknete na Produkry a služby > Automatizace a řízení > Operátorské rozhraní, zvolíte výrobky a už přímo na stránce můžete vybírat konkrétní výrobky. Eventuelně si stáhnout katalog v PDF v češtině.
Montáž do panelu
Máme v plechovém/plastovém panelu vyříznutou díru přesně na jednotku. Jak ji nejlíp uchytit? Zde je jeden z nejzásadnějších konstrukčních rozdílů obou firem.
Telemecanique se vydal geniálně jednoduchou a lety osvědčenou cestou. Na zadní části jednotky je závit a gumový o-kroužek. Matice má výstupky (lze dotáhnout/povolit zapřením šroubováku, nebo speciálním nástrojem) a na dolní straně ozubení pro lepší kontakt s panelem. Do panelu lze ještě vybrousit zářezy, aby byla jistota, že se jednotka nepootočí (což se může stát). Spínací jednotky (zvlášť ty, kterými se otáčí) by neměly být zajištěny pouze dotažením, ale i zaaretováním za zoubek. Jednoduchý, funkční a velký rozsah tloušťky materiálu, do kterého lze jednotku přidělat. Lze koupit i nástroj na dotahování těchto matic – pak se to dá dotáhnout „fest“.
Za to Siemens dodává k jednotkám „kvádřík“, který se na jednotku nasadí, pootočí a ještě zajistí šroubky proti pootočení (100% jistota proti pootočení). Samotná výroba musí být dražší a složitější – je zde použit kov, silon a plast. Před nasazením se musí zajišťovací díl natočit podle tloušťky panelu. Nedej bože, když vám někdo ten silon v plastu pootočí do polohy zajištěno. To je potom přetáčení a laborování…zvláště při montáži do krabičky. Abych řek pravdu, tak mi (nejen mě) tento způsob úplně nesedí. Jsou potřeba dva šroubováky – plochý/křížový na dotažení čtverečku; torx na zajištění proti pootočení.
Spojovací díl
Aby se daly k tlačítku, přepínači apod. přidělat spínací jednotky, je potřeba použít spojovací díl.
U Telemecanique se spojovací díl musí použít na všechny tlačítka, přepínače apod. To přináší jednoduchost skládání – u všech spínačů to je stejné. Nicméně to zvyšuje cenu. Pokud je u jednotky Siemens připojena pouze jedna, nebo dvě spínací jednotky, není potřeba žádný spojovací díl.
Samotný spojovací díl je vyroben velice kvalitně. Na jednotku jde nacvaknout pouze v jednom směru a odjištění se provede pouhým zapáčením šroubováku o kovovou pružinu.
Na 1. obrázku jde vidět spojovací díl Siemensu. Je tou pouze plastový výlisek, který se pouze nastrčí na tlačítko. Zajištění se provede zacvaknutím plastových zoubků a nasazením spínací jednotky. K oddělení spojovacího dílu není potřeba žádný nástroj.
Telemecanique dělá kvalitní spojovací díl, ale musí se použít u každého tlačítka. Siemens vyrábí spojovací díl, který nepotřebuje k demontáži šroubovák. Navíc u některých jednotek není spojovací díl vůbec potřeba.
Spínací jednotky
Jedna z nejdůležitějších částí spínače, která není vidět. Elektrická i mechanická trvanlivost spínacích jednotek Telemecanique i Siemens je výborná.
Spínací jednotky Siemens jsou popsané kontrastním písmem. Jak je to s trvanlivostí nevím. Tlačítko spínače má černou barvu u NO jednotek, červenou barvu u NC jednotek.
Spínací jednotky Telemecanique mají přehledný nesmazatelný laserový potisk. Dominantou je označení zda se jedná o jednotku NO, nebo NC (lze zjistit i podle barvy tlačítka), typové označení a výrobce.
Spínací jednotky Telemecanique se do spojovacího dílu vejdou tři. U prosvětlených tlačítek je střední poloha vyhrazena pro kontrolku (dioda, nebo žárovka). Odjištění se provede zapřením šroubováku o kovový zoubek.
Jednotky se dají „neomezeně“ (viz obrázky výš) spojovat za sebe, což je velice důležitá „funkce“ při nahrazování starších spínacích jednotek T6. Starší jednotky v sobě měly 1×NO a 1×NC kontakt. Pokud byly za sebou zapojeny třeba 3 ks (což není výjimka), tak je potřeba použít 6 jednotek Telemecanique. To lze provést velice jednoduše a elegantně.
Spínací jednotky Siemens se do spojovacího dílu vejdou taky 3. U prosvětlených tlačítek je střední poloha vyhrazena pro kontrolku (dioda, nebo žárovka). Odjištění se provede … tady pořádně nevím na co konstruktéři mysleli.
Zajištění je jednoduché – stačí nastrčit a trochu přitisknout – tlačítko se zajistí dvěma zoubky. Ale už nejde pořádně ven… Zřejmě by mělo stačit stisknout plastový spoj (u nápisu Siemens). Jenže to jednotku úplně neodjistí – pouze povolí. Navíc se to nedá provést pokud jsou 3 jednotky vedle sebe a je potřeba oddělat pouze prostřední. Je tedy nutné zoubky, které drží spínací jednotku zajištěnou šroubovákem rozevřít. Hezky se to říká (píše), ale když je vše namontováno v krabičce, kde není moc místa zrovna jednoduše se to nedělá.
Jednotky se za sebe spojovat nedají. Prostě to nejde – koukněte se na obrázky a pochopíte to.
Design
Tohle je čistě subjektivní hodnocení. Co se vám líbí víc? Oba výrobci mají povedený design jednotek.
Pro porovnání a případnou objednávku zde uvádím katalogy obou výrobců (v češtině).
- Katalog Siemens
- Katalog Telemecanique
Dobrý den,
syn začal studovat elektroprůmyslovku a začíná ho to zajímat. Včera jsme o tom vedli debatu a toto nám hodně pomůže.
Tichý
Mám s oboma dlhoročné skúsenosti .Za 22 rokov praxe som prakticky vymenil od Telemecaniqu 7 spínacích jednotiek za oxidovaných od prostredia , 2 prepínače ktorým mechanicky utrhli hmatníky a 10 led signáliek na 230V , ale tam bola zlá montáž priamo na výstup zo stýkača do motora , tak ich odpráskli prepätia pri vypnutí (aj tak tam vydržali viac ako 2 roky ) .
Koľko som vymenil Siemens tlačidiel nedokážem spočítať . Núdzové tlačidlá (hríby) , tie odpadávali samé , prepínače bez aretácie ostávali v zopnutom stave a dokonca boli životu nebezpečné komplet krabice s núdzovým tlačidlom , kde bolo možne vrch krabice namotovať opačne a nakoľko bolo tlačidlo vyosené , nedoliehalo na spínaciu jednotku !!!
Povedané inak to to sa súdruhom z NDR nepodarilo .
Siemens pripravuje novú radu ovladacích tlačidiel , tak snáď budú lepšie ako predchádzajúce
Nová řada (Sirius Act) je snad o něco kvalitnější. Některé součásti (třeba RFID jednotka) vypadají zajímavě. Ale benefit, jako je třeba výměna všech jednotek najedou, nebo možné řazení více jednotek už Schneider dávno má.
Zabudol som napísať , že je aktívne používaných cez 500 tlačidiel
Siemens, jejich kvádříky jsou na nic, po roce a něco je to vše volné a na nic lepší je Telemecanique to je držák-)
Peťan: Pravda. Stalo se mi, že jsem musel vyměnit ovládací hlavici (jak jinak než zaseknutá), ale ten kvádřík se zasekl taky. Nakonec jsem to musel prostě rozbít hrubou silou.