Tento článek je zastaralý. Prosím, pokračujte na novou verzi článku Proudový zdroj – princip a zapojení stabilizátoru LM317, kde je kromě příkladu zapojení stabilizátoru LM317 jako zdroje proudu i spousta dalších doplňujících informací, jako je princip proudového zdroje, použití a další.
Asi si teď říkáte: „Tady zas někdo objevil Ameriku 😕 “… Pro někoho to je běžně používané zapojení, pro někoho zajímavost, pro někoho třeba i ta Amerika.
Každopádně jde o velice zajímavé zapojení stabilizátoru LM317 jako proudového zdroje např. pro LED diody.
Je to snad nejjednodušší katalogové zapojení (viz schéma)
Vstup i výstup je blokován kondenzátory cca 100 nF. Na výstup stabilizátoru je připojen regulační rezistor R. Je potřeba ho výkonově dimenzovat na max. výstupní proud!
- Výstupní proud se vypočítá podle vztahu I=1.25/R [A; -, Ω], → R=1.25/I [R; -, A]
- Minimální ztrátový výkon použitého odporu se vypočítá podle vztahu PR=UR * I [W; V (1,25 V), A]
Maximální teplota stabilizátoru je 125°C, nezapomeňte ho tedy chladit vhodným chladičem! Bez chladiče může pracovat max. s cca 0.1 násobkem udávané výkonové ztráty. Více informací najdete v datasheetu.
- Ztrátový výkon (který je potřeba uchladit) PZ=(Uin-Uout) * I [W; V, V, A]
Já jsem jako zdroj použil 12V akumulátor, rezistor 82Ω (proud cca 15mA) a LEDky nějaký neznámý o průměru 10 mm.
Naměřené hodnoty
- Baterie naprázdno: 10.99 V (je už dost vybitá)
- Baterie při zatížení: 10,88 V
- Odpor rezistoru: 82,6 Ω
- Výstupní proud: 15,2 mA (proud zůstává konstantní)
- Napětí na diodách: 2.67 V (napětí se mění podle zátěže)
Parametry stabilizátoru LM317T
- Rozdíl vstupního a výstupního napětí (Uin-Uout): 3 V – 37 V
- Regulovaný proud: 0.01 A – 1,5 A
- Rozsah teplot: 0°C – 125°C
- Je potřeba dodržet minimální odebíraný proud 10 mA
Detail stabilizátoru
Pokud tímto zdrojem chcete napájet diody, nastavte výstupní proud na proud jedné diody (obvykle cca 5 – 15 mA u signalizačních, až stovky mA u supersvítivých LED) a diody připojte k obvodu v sérii. Tím zabezpečíte, že všemi LED bude procházet stejně velký proud. Na fotkách jsou LED zapojeny paralelně (pokus).
Připojeno přímo na 12V baterii
Tento článek je zastaralý. Prosím, pokračujte na novou verzi článku Proudový zdroj – princip a zapojení stabilizátoru LM317, kde je kromě příkladu zapojení stabilizátoru LM317 jako zdroje proudu i spousta dalších doplňujících informací, jako je princip proudového zdroje, použití a další.
Dobrý den,
Chtěl bych vědět, jak je to s napětím na výstupu LM 317?
Mám zdroj s U2=24V a mohu k tomuto zapojení proudového zdroje připojit třeba jen dvě ledky s Uf=8V ?
[1] elmara: Díky za odpověď.
Mám v plánu toto:
2 větve výkonových led a to každou s jedním LM 317.Jedna větev=4*led (16V,400mA) a druhá=2*led (8V,400mA).
Napájecí zdroj=spínaný proudový (24V,1400mA),šlo by toto realizovat?
Zdar, jen se chci zeptat nemá být zapojení více ledek zapojeno paralelně? V článku je to zvýrazněné a psané seriově. Dík za info
Já bych to chtěl taky zapojit na své moto paraelně, protože když zapojím 2 led do série,tak mi to bude dělat 6,6 V a volnoběch dává 6V.
motorku mám kompletně usměrněnou, ale nevím jak to udělat, aby svítili všechny stejně!
ledek bych měl 10, jedna 3,3V a 30mA.
udělal by jsi mi schema jak to myslíš? A jestli by jsi mi tam nenapsal potřebný odpor, jelikož já nevím co některá písmenka vzorce znamenají.
nene, nejbližší vyšší odpor je 91ohm…. Já zase nevím jaký nastavit odpor, pro připojenou RGB ledku, když každá barva svítí jinak. Červená 1,9V/6mA, zelená 2,2V/1mA, modrá 2,5V/1,1mA…. budu mít 4 větvě, každá větev bude mít 5 paraelně zapojených led. dík.
Jo a vstupní napětí bude 15V/1A
Přemýšlím že tam dám LM 2940
Potřeboval bych radu, nejlépe schema. Tak jsem si pořídil LM2940. Akorát nevím jak ho zapojit.
Chcel by som tento zdroj pouzit pre „angel eyes“ na skuter, mam kupene ledkove COB moduly s napajanim 12V , na lab.zdroji to najidealnejsie svieti(aj hreje) pri 100mA (cca 10,8V).Skuter da cca 13,8V – 14,2V (podobne ako auto) bude to tomu regulatoru stacit ? a zapojit seriovo alebo paralelne?
Sériový zapojení nelze, protože by LEDky potřebovali těch cca 10,8V + 10,8V = 21,6V, což skůtr nedá.
[9] Matej: Dakujem presne to som potreboval vediet 🙂
Ahoj, prosím o konzult… Bylo by to „japonské zapojení“ s LM2940 v předchozím příspěvku vhodné obecně pro LED světla např. do karavanu? Jde o to, že jsem původně používal moduly led diod (30 ledek zapojených po třech do serie s odporem a to vše paralelně 10× jako na obrázku) natvrdo připojený do palubní sítě – olověný autoakumulátor. Jenomže ten akumulátor je zároveň trvale dobíjen buď automatickou nabíječkou, nebo při jízdě alternátorem, takže napětí v síti určitě poměrně kolísá při různých režimech. Postupně mnoho LEDek odešlo na věčnost… Bylo by tedy prezentované zapojení s obvodem LM2940 řešením i pro karavan/loď – režim jak bez nabíjení tak s nabíjením alternátorem nebo autodobíječkou?
díky za radu
Pavel
Ahoj Peto. Chtel jsem se te zeptat..na jeden obvod, kde budu pracovat s 1w led, Stmivacem TC420 a nekolika okruhy led, pro nastaveni stmivani. Snad se vyznas v obrazku co jsem prilozil.
celou vec jsem konzultoval s jednim clovekem. O elektronice nemam moc paru, tak jestli na to muzes kouknout. Ve zkratce..TC420 je puvodne urcen pro led pasky. Ma 5 kanalu. Pro kazdy kanal si muzes nastavit hodinu a intenzitu od 0–100. Takze se ti pasek postupne rozvecuje, dle nastavene hodnoty a casu. Ja na 4 kanaly planuju pripojit ledky ruznych barev a na 5 kanal elektromagneticky ventil (12v)proto pouziti LM7912. Mam uz ty linearni regulatory napeti a odpory 3,9 Ohm. Muj dotaz: Muzu pouzit pro kanaly 1–4 stejny odpor a to 3,9 Ohm? Pokud ne..jaky odpor pro jaky kanal. Info k TC420 viz parametry: http://www.ledky.net/…-20a-pro-led. pps. O reseni adruino ani nepis..to jsem zjistil az pote, co jsem zakoupil TC :D. Jinak zdroje bude 24v/2,5A. Predem dekuji za odpoved.
[12] tom: Nevim, jestli si rozumime, ale kazdy kanal pojede zvlast..a intenzita svetla na kazdem kanale se bude menit..tzn, pokud to chapu dobre, tak napeti na kazdy kanal poroste. Jde mi o to…abych neprekrocil max napeti na kazdy kanal a diody nespalil. Predstavi si treba
CH1 kde potrebuji mit 4×1w led – 2,7V na kazdou led, tj. 10,8V
Zatimco na
CH4 budu mit 2×1w led – 3,6V na kazdou led, tl. 7,2V
co si tedy pocit..pokud chci zachovat 24V vstuni napeti?
[13] tom: Takze tento odpor: http://www.gme.cz/…w-1-p110-015 je pro CH1 nevhodny? Nechapu ty W. Tady u toho je napsany prikon 0,6W. Takze kdyz jsi spocital pro CH1 4,6W, tak bych mel pouzit nejaky takovy odpor? http://www.gme.cz/…-10-p114-438 ktery ma prikon 5W?
Zdarec, chtěl bych se zeptat … mám RGB 10W LEDky a mám jich 9. G a B je na 9–11V@1A a Red je na 6–7V@1A. Na každý kanál tedy chci použít zvlášť LM317. Zajímá mě, jak je to s maximálním napětím ? Je to 37V nebo je to neomezené ? LM317 totiž nemá maximální napětí, musí se ale dodržet rozdíl mezi Uin a Uout 40V, není mi ovšem jasné, jak to je v tomto případě. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
je to trošku necroposting, ale mám dotaz k LED osvětlení a tak ho dávám k něčemu s LED tématikou.
Potřeboval bych na jedné Li-ionce ( http://www.ges.cz/…7603678.html ) zprovoznit tuhle LEDku https://www.gme.cz/…0wg649910600. Našel jsem si elektroniku pro nabíjení té baterie
https://www.postavrobota.cz/…-5V-d257.htm a zdroj zesilující napětí (abych se dostal na těch 8V) https://www.postavrobota.cz/…-2A-d136.htm. Proud bych nakonec asi reguloval rezistorem nebo by byl lepší nějaký měnič? https://www.gme.cz/…ll-ldd-1000h.
Mám sice nějaké základy elektra, ale spíš minimální a tak se řídím spíš jen logikou a popisky a je mi jasné, že to taky může být pěkná blbost 🙂
Potřebuji aby to všechno dohromady bylo co nejmenší (vešlo se do trubky o průměru cca 2cm).
Myslíte, že to může takhle fungovat, nebo tam něco chybí / je zásadně špatně? Nebo by se to dalo řešit nějak úplně jinak?
Předem děkuji za případnou radu či navedení na jinou (správnější) cestu.
Dobrý den, mám dotaz který se týká sériového propojení asi 15 LED diod. Zajímá mě jestli se do serie mohou zapojit diody s různým provozním napětím? Děkuji za odpověď. Jaroslav
Řekněme, že máme 5W diodu (10 V, 0,5 A) a 1W diodu (2 V, 0,5 A). Když se zapojí do série a připojí na proudový zdroj 0,5 A tak ten do nich pustí proud právě 0,5 A, ale napětí přizpůsobí zátěži. Tedy 12 V – to se rozloží na LEDkách.
Ahoj, ten regulátor je nějaký zajímavý – není plynulý, ale skokový. Na potenciomertru 100ohm to reguluje: 10mA ÷ nějakých 500mA a potom skok na 1A a další skok na maximum.