Logo! 8, podobně jako starší verze 7 umožňuje propojení více modulů v síti. Když už má modul ethernetové připojení je možné ho použít k propojení více modulů Logo!, nebo kompatibilních modulů.
Propojení více jednotlivých modulů je možné více způsoby. Lze použít síťové vstupy a výstupy (digitální i analogové), které lze jednoduše napojovat napříč projekty podobně jako vstupy a výstupu v rámci programu Loga. Propojení modulů se tak vytvoří samo.
Další variantou je volné konfigurování, kdy se spojí dva moduly, vyplní se adresa ze které se data čtou a kam se data zapisují. Používá se stejná tabulka paměti, jako v předchozím článku Programování Siemens Logo! #6 – Webové rozhraní. Lze tedy sdílet i hodnoty čítačů, časovačů apod.
V každém případě lze mezi dvěma, nebo i více moduly sdílet data. Využití to může mít různé – lze použít více decentrálních jednotek pro řízení např. topení, nějakých strojů a mezi nimi sdílet data. Nebo jenom jednoduše protáhnout více vstupů/výstupů přes jeden ethernetový kabel*. Díky ethernetu je v podstatě neomezena délka propoje, případně je výhoda malého počtu vodičů.
*Jednou jsem řešil problém umístění několika vstupů a výstupů na otočný stůl. Kromě otáčení o 360° byl problém i málo místa k protažení kabelu středem stolu. Jeden ethernetový kabel a jeden kabel pro napájení umožnily na otočný stůl umístit poměrně velké množství vstupů a výstupů. V případě poškození je možné ethernetový kabel jednoduše vyměnit za nový.
Možnosti Loga! v síťovém propojení jsou docela značné. Článek určitě nepokryje celou problematiku. Doporučuji tedy projít si nápovědu v programu.
Vytvoření síťového programu
Projekt se bude vytvářet na záložce „Network Project“. Tvorba programu je však stejná jako v „Diagram Mode“.
Nejprve je nutné do projektu přidat potřebná zařízení. V tomto případě se bude jednat o dva moduly Siemens Logo!. Jeden modul Logo! 8 (s IP adresou 192.168.0.3) a druhý Logo! 8.FS4 (s IP adresou 192.168.0.2) – ve videu jsou IP adresy jiné. U obou modulů se vytvoří program a zobrazí se možnost nastavení. Přehled všech modulů je v horní části okna, jednotlivé programy jsou v dolní části programu. Pomocí tlačítek lze měnit rozložení oken programů.
Kromě základních modulů Logo! je možné přidat další kompatibilní moduly jako třeba HMI displej, ModBus zařízení, nebo jiné kompatibilní zařízení.
HW propojení modulů
Hardwarové propojení modulů je jednoduché. Je je potřeba propojit tak, aby byly v jedné síti, případně nastavit routery tak, aby na sebe jednotlivé moduly viděly. Samozřejmě je nutné nejprve správně nastavit IP adresy, aby nedošlo ke kolizi.
Jednoduše lze tedy dva moduly propojit přímo ethernetovým kabelem, propojit přes switch, nebo přes další síťové prvky. Pokud je potřeba se připojit k modulu z veřejné sítě třeba i kvůli webovému rozhraní, bude nejspíše nutné udělat port forwarding.
SW propojení modulů
Softwarové propojení modulů je možné provézt několika způsoby…
Nejjednodušší způsob je otevřít programy obou modulů a příslušné vstupy/výstupy spojit. Software automaticky na vstup i výstup vloží blok Network input/output. Obdobně to lze provést u analogových hodnot.
Druhou možností je do jednotlivých programů vložit blok Network digital/analog input/output a ten patřičně jednoduše propojit jako jakékoliv dva jiné bloky.
Třetí možností je vložit do programu síťové bloky a ty ručně nakonfigurovat.
U síťového výstupu je možné zvolit buď zápis do lokální proměnné (Local variable memory – VM Mapping), nebo do vzdáleného zařízení (Remote device), kde se zadá adresa zařízení a blok do kterého se bude zapisovat (I = vstup, Q = výstup, M = marker/flag, V = VM Mapping).
U síťového vstupu je možné konfiguraci provést podobně. Navíc je možné použít jako vstup diagnostickou zprávu (chyba ethernetu, stav SD karty apod.).
V obou předchozích případech se mezi zařízeními automaticky vytvoří propoj, který lze rozkliknout a zkontrolovat. V okně se zobrazuje mezi kterými moduly probíhá transfer dat, jakým směrem probíhá komunikace a mezi kterými bloky. Na obrázku níže jde vidět, že probíhá transfer z bloku NQ1 až NQ3 (síťové výstupy) na Q1, I2 a I3.
Moduly je tedy možné nakonfigurovat tak, že jeden zapisuje třeba do VM paměti druhého modulu. Network output by byl nastaven na adresu druhého zařízení a směrování dat do paměti „VM“, na nějakou konkrétní adresu (viz obrázek níže). Network input u druhého modulu by pak byl nastaven na „Local variable memory“ a příslušnou adresu.
V tomto případě je nutné dávat pozor na to, aby nedocházelo k nechtěnému zápisu do paměti na více místech (blokem Network input a volbou Tools > Parameter VM Mapping). Správnost propojení lze vyzkoušet v simulaci.
Čtvrtou možností je manuální propojení dvou modulů a zadáním příslušných adres. Myší se vytvoří propoje mezi moduly. Propojů je možné vytvořit více a mezi různými moduly.
Vytvořené propojení lze rozkliknout a nakonfigurovat přenos dat. Je nutné zvolit zdroj dat (V = VM mapping, M = marker/flag, Q = výstup, I = vstup), směr a cíl.
Jak jde vidět, ethernetové připojení umožňuje modulu Siemens Logo! další možnosti komunikace. Ve výsledné aplikaci lze pak např. použít jeden modul, ve kterém bude zpracováván program a další moduly budou sloužit jenom jako vzdálené vstupy výstupy. I když je pravda, že pro toto použití existuje třeba modul Siemens ET200, nebo podobné od jiných výrobců. Případně může být v každém modulu samostatný program a mohou sdílet třeba jenom okolní teplotu, nebo podobný parametr.
Další díly seriálu „Programování Siemens Logo!“:
- Programování Siemens Logo! #1 – O co vlastně jde?
- Programování Siemens Logo! #2 – Logické funkce
- Programování Siemens Logo! #3 – Časovače a analog
- Programování Siemens Logo! #4 – Tvorba programu bez software
- Programování Siemens Logo! #5 – Datalogger
- Programování Siemens Logo! #6 – Webové rozhraní
- Programování Siemens Logo! #7 – Propojení více modulů
- Programování Siemens Logo! #8 – Připojení HMI Simatic
- Programování Siemens Logo! #9 – Připojení na cloud AWS
- Programování Siemens Logo! #10 – Modbus komunikace
- Další články a videa v češtině. Nejedná se o moji tvorbu, ale také stojí za shlédnutí.
Zdar Peťane,
to mi neuvěříš. Zrovna minulý týden jsem to samý řešil když jsem klukovi dělal maturitní projekt :-D. Byl to nějaký model výrobní linky, kde byly čtyři dopravní pásy a na nich fréza s vrtačkou, fototranzistory, koncáky, taková dobrá hračka. Potřeboval jsem 9 digitálních vstupů a deset digitálních výstupů. Řešil jsem to přídavným DI4/DO4 modulem a druhým LOGO! Na celý den jsem se ale zaseknul, když mi pořád LOGO! 8.FS4( FW – 1.82.01) které jsem použil jako druhé, hlásilo, že není určeno k připojení do sítě ale připojené normálně bylo a LOGO!Soft Comfort mi ho viděl taky. Když jsem se ale chtěl v online nastavení na cokoli podívat, tak bez odezvy….no peklo. První LOGO! 8 (FW – 1.08.01) i s přidaným modulem DI4/DO4 v pohodě. No, problém byl v tom, že jsem měl nainstalovaný LOGO!Soft Comfort v.8.0. s češtinou. To druhé LOGO! s novějším firmware už si prostě s původním programem nerozumí a je potřeba upgrade na verzi 8.2. Po nainstalování v8.2 vše v pořádku. Ale pozor, nepokoušet se češtinu ze staré verze narvat do verze nové. Program se žvejkne a musí se instalovat znova… jen taková zkušenost, kdyby to chtěl někdo taky zkoušet 🙂
Zdravím, mám dotaz kolik modulů lze do sebe až takto propojit? Lze takto třeba zapojit 12 – 15 modulů?
Jinak super stránky 🙂
Děkuji Tomáš
Peťan: Na takové limity jsem se ani nezkoušel dostat. Ale při programování Loga je možné přidat „pouze“ 8 spojení. Takže by mohl komunikovat s osmi zařízeními… Ale nic nebrání, aby jedno z připojených zařízení komunikovalo s dalšími sedmi, atd… Teoreticky maximální počet připojených zařízení takto v síti je omezen rozsahem IP adres – tedy 256 ks.
Nezbývá nic jiného, než si zkusit udělat program a otestovat komunikaci 😉
Ahoj, mám takový dotaz. Mám doma dvě loga a každé z nich řídí nějakou technologii. Programy vznikaly jednotlivě s nějakým časovým odstupem a nedělal jsem je jako síťový projekt. Teď bych potřeboval předat po síti informaci z jednoho loga do druhého. (obě dvě jsou na stejné sítí) Programy píšu v diagramu kontaktních schémat LAD, takže nejdou naimportovat do síťového projektu, nebo aspoň jsem nenašel jak. Jedno logo je 8.3 a druhé 8.4. Existuje prosím nějaké řešení jak to udělat? Děkuji NR
Peťan: Je možné přidat do programu Network (Analog) Input/output a na něm nakonfigutovat připojené logo a jeho IP adresu. TSAP by mělo být u obou zařízení nastaveno např. na 20.00
Příště doporučuji spíše FBD, LAD je dnes takový přežitek 😉
Pořád s tím bojuju a nedaří se. Potřebuji sepnout jeden výstup v druhém logu, které je ve stejné síti. Nemohl bych ti poslat někde obrázky s nastavením co dělám špatně ?
děkuji NR
Peťan: Klidně něco pošli na info@mylms.cz mrknu na to. Ale bohuežl teď nemám Logo, na kterém bych si to nasimuloval.