Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Programování Siemens Logo! #5 – Datalogger

4

Siemens Logo! 8 lze díky vnitřní paměti a možnosti použití SD karty využít jako jednoduchý, ale celkem schopný datalogger. Použití funkce datového logu je velice snadné a v kombinaci s uživatelským programem a webovým rozhraním krásně efektivní. Reálné využití datového logu je možné vidět v článku Praktické využití modulu Logo! – Logování stavu spotřeby vody.

Logovat data lze do vnitřní paměti Loga!, nebo na vloženou microSD kartu (karta musí být formátována jako FAT32). K obsluze slouží pouze jeden programový blok s názvem „Datový log„, který lze nalézt úplně dole v instrukcích. I když nejsou vlastnosti tohoto bloků rozsáhlé, je jeho použití velice snadné. Blok má pouze jeden vstup Enable. Na náběžné hraně signálu tohoto vstupu uloží nastavené datové položky do logu buď do vnitřní paměti, nebo na kartu.

Logo! obsahuje 1024 bajtů velký buffer. Pokud buffer obsahuje 512 bajtů, jsou data automaticky zaznamenávána na microSD kartu. Pokud je rychlost logování větší než rychlost karty, je možné že dojde ke ztrátě logovaných dat. Rychlost by tedy neměla být větší, než jeden záznam za 500 ms. Pokud není v modulu microSD vložena, je zaznamenáno pouze 512 bajtů dat a zbylá data jsou ztracena.

Na kartu je možné uložit maximálně 50 datových logů. Každý datový log může obsahovat až 20000 řádků dat. Nový soubor je vytvořen vždy při přehrání programu, nebo při překročení počtu řádků v souboru. Data jsou uložena v souborech s příponou .csv a jako oddělovač slouží čárky. Soubor lze tedy snadno otevřít v Excelu a dále s ním pracovat jako s tabulkou. Více informací lze najít v online nápovědě, nebo v datasheetu modulu.

Logovaná data zobrazená v Excelu (čas záznamu, analogový vstup, digitální vstupy a counter)

Nejjednodušší program na zaznamenávání by mohl vypadat jako na obrázku níže. Signály ze vstupů I1 a I2 lze logování spustit a zastavit. Logování probíhá na náběžné hraně signálu Enable bloku L1, je tedy nutné použít např. asynchronní pulzní generátor (B003) aby byly vytvořeny potřebné signály. Rychlost logování lze nastavit libovolnou, samozřejmě se spodním limitem 0,5 s.

V okně nastavení datového logu je možné vybrat z analogových i digitálních vstupů, výstupů a příznaků. Digitální hodnoty se zaznamenávají vždy po osmi hodnotách (je zaznamenán např. vstup I1 až I8). Pokud je v programu vložen nějaký blok, u kterého je možné jeho hodnotu zaznamenávat, je v seznamu zobrazena i ta s příslušnými parametry.

Program pro logování hodnot

Zároveň s logováním samozřejmě může v Logu! běžet uživatelský program. Start datového logu je tedy možné spustit podmíněně např. s přibývající teplotou, logovat přepočítané hodnoty z matematických instrukcí atd.

Získání souborů s datovým logem lze buď jednoduše překopírováním souboru z paměťové karty, nebo pomocí programu Logo Soft Comfort. Název souborů na kartě je poslední číslo z IP adresy a pořadové číslo záznamu. Na obrázku níže je ještě zazálohovaný program.

Výpis souborů z microSD karty (LOGO_U_P.bin je zálohovaný program Loga!)

Pomocí software lze poslední datový log získat kliknutím na Nástroje > Přenos > Nahrát datový log. V okně se zvolí požadovaná IP adresa a klikne se na tlačítko Nahrát. Soubor se uloží s názvem celé IP adresy a datem a časem uložení. Název lze samozřejmě změnit.

Nahrání datového logu do PC v software Logo!Soft Comfort

Datový log je tak jednoduchá funkce, že k tomu asi nelze napsat více. Stačí vložit do řídící jednotky paměťovou kartu a zkusit logovat hodnoty…

Další díly seriálu „Programování Siemens Logo!“:

  1. Stanislav Fiala Stanislav Fiala

    Dobrý den.
    Potřeboval bych poradit, jak v LOGO! 8 sestavit záznam otáček motoru pro logování. Zdroj pulzů – Hall sonda, 1p na otáčku, rozsah 4 – 200 p / s.
    Jinak velké díky za informace zde zveřejněné.
    Děkuji.

    Peťan: Otázkou bude přesnost měření, ale doporučil bych použít čítač (Up/Down counter), nebo přímo měřič frekvence (Threshold trigger). Pak pomocí čítače jednou za čas uložit buď počet pulzů v čítači (a zároveň čítač vymazat), nebo z měřiče frekvence ukládat frekvenci. Nezapomeňte použít rychlý vstup (I3 až I6). Něco jako na obrázku níže.

  2. Stanislav Fiala Stanislav Fiala

    Dobrý den.
    Mockráte děkuji. Pokoušel jsem se použít čítač, ale měl jsem potíže s časovou základnou.
    Pokusím se to nasimulovat dle Vašeho návodu a uvidíme.
    Díky moc, vlastně co jsem dlužen?
    S pozdravem S.Fiala

    Peťan: No, snad to bude funovat. Nevím jak to bude s tou přesností – jak hodně jsou čítače a časovače v Logu přesné. Dlužen opravdu nejste nic 🙂

  3. Jiří Nahodil Jiří Nahodil

    Dobrý den,
    netušíte, co se stane, až bude na SD max. možný počet 50 souborů? Logo přestane zaznamenávat a nebo se nejstarší soubory smažou? Logo je umístěno na nepřístupném místě a jediná možnost komunikace je přes Ethernet. A nebo se po načtení prostřednictvím LogoComfort soubor smaže?
    Děkuji, J.N.

    Peťan: Takový počet souborů jsem opravdu nezkoušel. Po pravdě řečeno, nepřijde mi to stahování přes LSC úplně vymakaný… Třeba to bude v dalších verzích lepší. Asi nezbývá nic jiného, než to vyzkoušet.

  4. Michal Michal

    Dobrý den,

    dají se logovat hodnoty s desetinnou čárkou, např. teplota? Nebo lze načíst jen celé číslo a abych pak dostal správnou hodnotu, tak musím provést vydělení nalogované hodnoty v excelu?
    Vím, že na displeji lze zobrazovat hodnoty s desetinnou čárkou, ale nejsem si jistý, zda se mi budou i takto logovat.
    Bohužel u sebe teď nemám volné LOGO!, na kterém bych si to odzkoušel..

    Děkuji za info!
    Michal

    Peťan: Ne, ne, toto nelze. Logo vždy interně pracuje s celými čísly. To zobrazení na displeji je pouze takové oblafnutí (je to celé číslo, ale při zobrazení se do toho přidá desetinné místo). Stejně to funguje u zobrazení hodnot na HMI – přenáší se celé číslo a teprve ve vizualizaci se zvolí koeficient (0,1, 0,01, 0,001, …). Ale není problém hodnotu vydělit přímo v Excelu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *