V této čtvrté kapitole trošku zvolním a na rozdíl od minulých dílů ukážu tvorbu a úpravu programu bez nutnosti použití aplikace Logo! Soft Comfort. Samozřejmě, že tvorba grafického programu na malém černobílém displeji a s pomocí šesti tlačítek není zcela komfortní. Ale na nějaké malé úpravy, nebo tvorbu jednoduchého programu je Logo! 8 poměrně použitelné.
Pro samotnou tvorbu je samozřejmě nutné mít řídící jednotku s displejem, ideálně i papír a tužku pro přehlednější zakreslení programu na papír.
Program se vytváří v menu Program > Edit Prog. Pokud v modulu není žádný program, je zobrazen pouze blok New, pomocí kterého se přidává nový blok. Pokud v modulu už nějaký program je, je možné přidávat nové bloky a stávající editovat.
Koncepce tvorby programu je podobná jako v aplikaci. Nejdřív se vytvoří nějaký koncový blok (třeba výstup) a postupně se vytváří logika směrem ke vstupu. K vstupům jednotlivých bloků se přiřadí názvy spojených bloků. Logo! potom dokreslí čáry mezi těmito bloky. Pro udržení přehledu je dobré si program rozkreslit na kus papíru a teprve potom nakonfigurovat do Loga! Jednotlivým blokům jsou přiděleny názvy (B1, B2, …), které je zase dobré psát zpět na papír.
U bloků je nutné nastavit samotný typ, vstup, výstup a případné parametry. Nastavení parametrů je stejné jako v menu Set Parameter. Vše je samozřejmě možné dodatečně editovat.
Jednotlivé bloky je možné i po přidání editovat. Editace je možná buď přímo z menu tvorby programu, nebo z menu Set Parameter, kde je možné měnit např. doby časovačů. Pro odstranění bloku je nutné v navazujícím bloku odstranit odkaz na blok. Pokud se např. na bloku B1 vstup I1 přenastaví na prázdnou hodnotu, bude blok I1 odstraněn.
Dále je možné editovat názvy bloků. Toto nedoporučuji moc používat, protože se sice změní název bloku, ale v přehledu bloků programu jsou stále názvy B1, B2 atd. Takže pak nemusí být úplně zřejmé, které bloky jsou propojeny.
Samozřejmě, že nejlepší varianta tvorby programu je použití software Logo Soft Comfort. Ale jako nouzovou situaci i toto lze použít…
Další díly seriálu „Programování Siemens Logo!“:
- Programování Siemens Logo! #1 – O co vlastně jde?
- Programování Siemens Logo! #2 – Logické funkce
- Programování Siemens Logo! #3 – Časovače a analog
- Programování Siemens Logo! #4 – Tvorba programu bez software
- Programování Siemens Logo! #5 – Datalogger
- Programování Siemens Logo! #6 – Webové rozhraní
- Programování Siemens Logo! #7 – Propojení více modulů
- Programování Siemens Logo! #8 – Připojení HMI Simatic
- Programování Siemens Logo! #9 – Připojení na cloud AWS
- Programování Siemens Logo! #10 – Modbus komunikace
- Další články a videa v češtině. Nejedná se o moji tvorbu, ale také stojí za shlédnutí.