Pokud potřebujete něco jednoduchého ovládat, je možné obvod složit z několika relé a obyčejných časovačů. Ostatně, takto se to dělalo dříve, před érou PLC. Nicméně od určité složitosti obvodu se již vyplatí sáhnout po nějakém programovatelném automatu. Dnes se dá sehnat programovatelná destička ve stylu Arduina za pár dolarů z Číny. Programování je většinou v C++ (Wiring), nebo je možné stáhnout grafické nadstavby, které zjednodušují programování/konfiguraci pro neprogramátory.
Problém u podobných „home-made“ zařízení je, že je nutné tvořit vše „od nuly“. Musí se vytvořit, nebo stáhnout knihovna pro displej, která může kolidovat např. s čidly, je nutné řešit napájení, zákmity a napěťové úrovně vstupů a výstupů… Provozovat neověřené zapojení s nějakým pochybným čipem z Číny také není úplně bezpečné. Pokud není pro člověka tvorba vlastního programovatelného automatu vyloženě hobby, je lepší sáhnout po hotovém a ověřeném zařízení, které deklaruje nějakou spolehlivost, jasné provozní podmínky a odolnost vůči rušení. Jedním z nich je logický modul Siemens Logo!. Podobné logické moduly, nebo „chytrá relé“ vyrábí spousta dalších výrobců a jejich parametry i ceny jsou dosti podobné. U Siemensu bohužel není programovací software volně ke stažení, ale moduly samotné jsou kvalitní, dobře rozšiřitelné a k programování není u Logo! 8 potřeba žádný speciální kabel. Navíc je možné program vytvořit pouze za pomocí vestavěné klávesnice a displeje. Je to sice krkolomné, ale ne nemožné.
K prostudování ještě mohu doporučit oficiální e-learning kurzy přímo od Siemensu. První kroky se Siemens Logo! jsou v češtině. Další kurzy většinou v angličtině.
Dnes se lze nejčastěji setkat s Logem verze 6, a 8. Logo! 6 je tmavě šedý modul, který je nutné programovat pomocí speciálního kabelu. Logo 7 je takový přestupní můstek – má ethernet, ale podobá se Logu 6. Nejnovější verzí je světle šedé Logo! 8 s větším, různobarevně podsvětleným displejem, zdířkou na microSD kartu a ethernetovým připojením. Rozhodně nemá smysl do nového projektu používat starý modul – nyní se již hůře shánějí, cena je vyšší a je nutné použít speciální programovací kabel. Starší moduly je lepší použít jako náhradní díly.
Logo! samotné se skládá z jednotlivých modulů. Hlavní je vždy základní modul (CPU), který může, nebo nemusí být vybaven displejem. Má vždy nějaké vstupy (digitální a analogové) a výstupy (relé, nebo tranzistor) a je napájen buď 230 V ac, nebo 12/24 V dc. Pokud je napájení 24 V, je možné použít 24V spínaný zdroj ve stejném designu. V případě nedostatečného počtu vstupů/výstupů na základním modulu lze použít rozšiřující karty. Na výběr jsou jak digitální vstupní, výstupní i kombinované moduly. Základní modul lze dále rozšířit o externí displej, nebo komunikační moduly (odesílání SMS, komunikace se systémem KNX, atd). U jednotlivých modulů je dobré si kontrolovat verzi firmware. Od verze Loga! 8.2 (listopad 2016) má logo více funkcí, ale je nutné použít software Logo! Soft Comfort minimálně verzi 8.2. Verzi Loga 8.3 je nutné konfigurovat programem verze nejméně 8.3, u dalších verzí Loga to bude podobné.
Hardware je nutné nakonfigurovat buď pomocí samotného modulu, nebo nějakého software. V tomto případě se bude jednat o Logo! Soft Comfort v8.x a pro tvorbu webového rozhraní je nutné použít Logo! Web editor. Web editor by měl být volně ke stažení, Soft Comfort je nutné zakoupit a poté je možné aktualizovat. Zde se opět ukazuje Siemens neintuitivní webové rozhraní, které vás bude neustále přesměrovávat z jedné stránky na druhou tak, že ve výsledku z toho budete zmateni. Automatické aktualizace, stejně jako v drahém TIA Portalu kloudně nefungují, takže vám nezbude nic jiného, než používat verzi přímo z CD, nebo se registrovat na Siemens stránkách a aktualizace si nějakým způsobem stáhnout. Tohle opravdu nesnáším…
Přehled všech modulů a software je možné najít na novém portále Siemens. V případě, že se proklikáte hlouběji, stejně vás to přesměruje na „staré“ stránky.
V začátku budete potřebovat určitě software a nejlépe i samotné Logo!. I když sw umí offline simulaci, hardware je někdy nenahraditelný. Snadnou variantou si zakoupit nějaký Logo! Starter kit, který obsahuje logický modul, software a případně displej a zdroj. Záleží jaké preferujete napájecí napětí a zda potřebujete reléové, nebo tranzistorové výstupy. Případně lze samozřejmě jednotlivé části koupit samostatně.
Já sám nejraději používám Logo! s napájecím napětím 24 V, displejem a tranzistorovými výstupy, které mají v podstatě neomezený počet sepnutí. V případě vetší zátěže je doplním o relé, které lze v případě poruchy kdykoliv vyměnit.
Výhoda základního modulu s displejem je možnost zobrazit aktuální stav vstupů a výstupů, možnost editování konstant programu, nebo i celého programu a samozřejmě i zobrazování hlášek na displeji. Nevýhodou je o něco vyšší cena.
Instalace Logo! Soft Comfort
Pro začátek je možné si stáhnout demo verzi přímo ze stránek Siemens. Osobně nevím, proč mají všude popsané kontrolní součty SHA256. Je to snad jediná stránka, kde na to člověk narazí. Dost pochybuji, že to někoho zajímá, místo toho by mohli zjednodušit aktualizace… Software na CD je možné zakoupit pod číslem 6ED1058-0BA08-0YA1. Jde o verzi 8.1, kterou je možné aktualizovat.
Instalace je snadná. Po přečtení licence stačí na tlačítko next. Ke konci instalace je možné nainstalovat ovladač pro kabel pro starší Logo! v 6. Pokud ho plánujete použít, můžete instalaci provést, jinak to není nutné. Program je v Jave, takže musí být v počítači nainstalovaný Java Runtime Environment, který je ale i součástí instalace. K verzi 8.2 je možné stáhnout jak české prostředí, tak i nápovědu. To lze přímo na siemens.cz/micro.
Dobré je samozřejmě používat nejnovější verzi programu. Ten je možné upgradovat na verzi 8.2 (rok 2019) na těchto stránkách, nebo v8.4 (rok 2024) na těchto stránkách. Stránky jsou klasicky user unfriendly a pro stažení je nutné se registrovat.
POZOR! Logo Soft Comfort 8.4 obsahuje chybu, kdy nefunguje kopírování bloků a komentářů v projektech vytvořených ve starší verzi programu. Pokud tedy otevíráte programy z LSC 8.3 a starší, doporučuji i nadále používat LSC 8.3.
Logo! 8.2 (Logo! 8.FS4) lze programovat pouze v software Logo! Soft Comfort od verze 8.2!
Logo! 8.3 (…0BA1) lze programovat pouze v software Logo! Soft Comfort od verze 8.3!
Logo! 8.4 lze programovat pouze v software Logo! Soft Comfort od verze 8.4!
Prostředí Logo Soft Comfort
Alespoň ze začátku budu používat počeštěnou verzi 8.0. Výhodou je česká nápověda, která je docela podrobná a obsahuje popis všech instrukcí. Kvůli četným dotazům zopakuji ještě jednou – verze programu musí být minimálně stejná jako je verze hardware!
Jedná se o klasické grafické prostředí, které asi nikoho nepřekvapí. V horní liště je možné otevřít, nebo uložit program, spustit/zastavit provádění programu v Logu, nebo program odeslat, nebo naopak stáhnout z modulu.
V levé části je přehled otevřených projektů, pod ním je seznam instrukcí, které lze tažením vložit do editoru diagramu. Tam se celý program skládá.
V horní liště editoru diagramu jsou ikony pro rychlý přístup k často používaným funkcím: šipka pro pohybování s instrukcemi, nástroj pro vytváření spojů, uspořádání a zoom okna, změna velikosti plochy, spuštění offline simulace, nebo online ladění programu.
Vytvoření nového programu
Nový program/diagram se vytvoří kliknutím na „Přidat nový diagram“. V nově zobrazeném okně lze nastavit název zařízení a programu, nastavit IP adresu zařízení, zvolit typ hardware, nastavit analogové vstupy, přidělit vstupům a výstupům názvy, zaheslovat program proti neoprávněnému přístupu atd. Stačí proklikat tabulku.
Samotná tvorba programu poté probíhá v editoru diagramu. Do něho se z levého menu přetahují instrukce a propojují se cestami. Nejzákladnějšími instrukcemi je digitální vstup a výstup. Jejich hodnota reprezentuje napětí na vstupu, nebo naopak sepnuté relé/tranzistor na výstupu.
V okně níže jsou vloženy 2 vstupy a 4 výstupy. Jejich popisky odpovídají názvům z předchozího kroku. Ke vstupu I1 (Tlačítko 1) jsou připojeny výstupy Q1 a Q4. Aby se cesty nekřížily, je použito rozdělení. Pokud se cesty rozdělují v rozumné míře, může to program zpřehlednit. Ke vstupu I2 (Tlačítko 2) jsou připojeny výstupy Q2 a Q3.
V okně je spuštěna offline simulace a v dolní části je manuálně sepnut vstup I1. Aktivní signál je naznačen červenou barvou bloků a cest. Aktivní vstup a výstupy jsou také znázorněny. Kliknutím pravým tlačítkem myši na tlačítka simulace lze přepnout mezi spínačem, no/nc tlačítkem, nebo frekvencí spínání.
Pokud by se tento program nahrál do Loga! ovládaly by se jednoduše prvními dvěma vstupy všechny čtyři výstupy. Prakticky asi k ničemu, ale je možné vkládat spoustu dalších instrukcí. Program lze odeslat do Loga tlačítkem PC -> Logo. Po nahrání programu do modulu je ještě nutné program spustit. V dalším díle si už přidáme do programu nějaké logické funkce…
Další díly seriálu „Programování Siemens Logo!“:
- Siemens Logo! – O co jde a jeho využití (záznam YouTube streamu)
- Programování Siemens Logo! #1 – O co vlastně jde?
- Programování Siemens Logo! #2 – Logické funkce
- Programování Siemens Logo! #3 – Časovače a analog
- Programování Siemens Logo! #4 – Tvorba programu bez software
- Programování Siemens Logo! #5 – Datalogger
- Programování Siemens Logo! #6 – Webové rozhraní
- Programování Siemens Logo! #7 – Propojení více modulů
- Programování Siemens Logo! #8 – Připojení HMI Simatic
- Programování Siemens Logo! #9 – Připojení na cloud AWS
- Programování Siemens Logo! #10 – Modbus komunikace
- Programování Siemens Logo! #11 – Komunikace s aplikací v PC
- Další články a videa v češtině. Nejedná se o moji tvorbu, ale také stojí za shlédnutí.
Super Dík
Perfektní stránky a teď ještě navíc i PLC… paráda. Máte můj obdiv. Děkuji za perfektní zdroj informací.
Peťan: Díky, díky.
No, PLC zatím moc ne, ale snad taky časem něco napíšu. Na českým internetu toho moc není. Ale zase nechci opakovat dávno řečený věci.
Nedělal jste průzkum možností řídících modulů jiných firem, např. EATON? Je Logo lepší oproti konkurenci nebo se jedná o zažitý a praxí prověřený etalon? Děkuji za odpověď.
Jo sorry, je to zmíněné v úvodu videa :o)
Peťan: Nestihl jsem napsat k původnímu dotazu… Žádné srovnání jsem nedělal – zkoušel jsem v podstatě jen Logo! 6 a teď tu verzi 8. Teď co lze k programování použít ethernet, není potřeba ani žádný speciální kabel, což si myslím je dost velký benefit.
Můžu se ještě optat ohledně té tranzistorové varianty řídící jednotky – spínaný proud je omezen na 300mA, platí to pro napětí až do 230V nebo jen do 24V/(AC)DC, zda-li používat klasická relé nebo relé s cívkou na 24V?
Děkuji.
Tak už asi vyřešeno, konečně jsem se dopátral po manuálu. Siemens by měl opravdu zapracovat a udělat ty stránky se smysluplnou navigací. Píšou, že výstupní napětí je menší nebo rovno 24VDC při max. 300mA. Omlouvám se za zahlcování diskuze.
Peťan: V pohodě, akorát nestíhám odpovídat 🙂 Verze s tranzistory je jenom v provedení na 24 V dc. Takže na výstupu tranzistorů je 24 V. Není vyveden jakoby kolektor a emitor tranzistoru, ale přímo výstup (+) a (-) 24 V.
Super. Někde jsem četl, že by tam měl být snad optočlen, tedy na výstupu fototranzistor. Ať je to tak či tak, pro silnoproudé spotřebiče to znamená pomocné relé s civkou na 24VDC. Řeším už jen, které výstupy pro mě budou ty pravé 😁 zatím to mám na hraní, tak je to asi jedno… Spíš ale asi ty nizkonapetove. Dnes jsem projel nějaké projekty, hraju si doma s Esp8266, micropythonem, MQTT a můj záměr je zautomatizovat některé domovní procesy. Vědom si výhod i nevýhod obou řešení, soustředím se na Logo, pro které hraje spolehlivost. To webové rozhraní je boží 😁
Peťan: Jestli někde najdu Logo! s tranzistorovými výstupy, tak napíšu co je použito jako výkonový prvek. Externí relé mají výhodu v jednoduchém nahrazení novými.
Logo! 8 umí komunikovat přes ethernet třeba s HMI, nebo jiným logem. Možná by šlo spojit s Arduinem, nebo ESP a používat jako master-slave. Ale reálně jsem to nezkoušel…
Doporučuji kouknout třeba na Settimino, kde to řeší. Já sám používám komponentu Sharp7 pro komunikaci mezi programem v C# a PLC S7-1200.
no nevím jak loga!, ale třeba ET200 mají na výstupech kompletní H-můstky (8xout v jednom chrobáku) a ten je od cpu oddělen rychlýmy optočleny. Tady bych si typoval že to v siemensu vyřešili stejně.
Tak teda oprava dle realneho kusu. Oproti ET200 mají výstup řešen pouze pomocí docela zajímavého výkonového spínače Infineon TS4140N který je řízen přizemňovámím obyčejným npn tranzistorem. viz. https://cz.mouser.com/datasheet/2/196/Infineon-ITS4140N-DS-v02_01-en-1227650.pdf Další zajímavost je že by bylo docela jednoduche na vykonove desce oddelit od sebe napajeni samotneho loga a dvou paru výstupu (jsou zapojeny do párů s odděleným napájením diodamy)
Ahoj,
díval jsem se na tvůj článek ohledně softwaru LOGO8.
Koupil jsem si startovací set i se softwarem – verze 8.2.1, ale je to celý v AJ.
Snažím se celý den přijít na to, jak tam dostat češinu a pořád mi to nejde.
Na netu jsem někde stáhnul verzi 8.0, do toho je čeština, ale nápověda ne.
Jediný, co mi jde je verze 6.0 tam se mi podařilo dostat komplet češtinu.. rád bych ovšem používal verzi 8 komplet v češtině.
Mohl bys mi prosím poradit?
Díky moc,
Michal I.
Peťan: Čeština je pouze pro verzi 8.0 a 8.1. (verze nápovědy je jako pro 8.0). Češtinu pro v8.0 najdeš zde a pro v8.1 zde. Je tedy nutné používat starší verzi v češtině, nebo novou v angličtině. A čekat…
Stejně mi to nefunguje.. odinstaloval jsem všechny verze. znovu nainstaloval verzi 8.0, stáhnul češtinu pro V8.0, náhrál.. menu je v cz ale nápověda ne.
to samý verze 8.1
Peťan: Musíš do složky s programem zkopírovat soubor Language_cs_CZ a do složky help zkopírovat soubor Help_cs_CZ. Mám takový pocit, že jsem měl nápovědu taky v angličtině, tak jsem soubor s anglickou nápovědou (Help_en_US) odstranil a soubor s českou nápovědou (Help_cs_CZ) přejmenoval na původní anglický název.
Vítej ve světě Siemens user-friendly software. Buď rád, že nepoužíváš TIA Portal.
Dobrý den, řeším problém s češtinou do Logo Softu a na stránkách jde stáhnout jen soubor s koncovkou .LUF a to mi je asi k prdu ne ?
Peťan: Do jaké verze programu se snažíte dát češtinu? Mělo by to jít přes Help > Update center. Ale abych řekl pravdu, tak mi to taky nešlo. Ale .LUF soubor jde otevřít v TotalCommanderu, nebo WinRaru (jedná se o archiv) a v něm jsou jednotlivé soubory, které je možné zkopírovat do složky s programem. Pozor na kopírování různých češtin mezi verzemi. Taky se mi stalo, že bylo potřeba program přeinstalovat. Tohle nemají úplně dobře vymyšlené.
Řešil jsem stejný problém zatím jediné řešení použít odkaz v textu a zkopírovat language, ale nápověda zůstane pořád anglická. Pokusil jsem se ze staré verze 8.0 nakopírovat soubor help cs do adresáře help a funguje to . Nápověda je česká popisky v programu české. Má to jeden zádrhel v nápovědě chybí spousta věcí co jsou u nových logo jednotek, ale nemusím pořád startovat program s verzí 8.0
Dobrý den, našel jsem si Váš kanál na YT, mám na Vás dotaz, jelikož tomu rozumíte, umí LOGO Siemens spínat výstupní relé dle kalendáře a to minimálně 30x za 24h? Potřebuji v určitou dobu na 2-10s sepnout relé v přesném čase, sepnutí je cca 30x za 24h, zdali je vnitřní kalendář a umí spínat dle přesného času.
Předem děkuji za odpovědi.
Peťan: Logo! má týdenní spínací hodiny, u kterých lze nastavit až 3 časy sepnutí a rozepnutí. Tento blok lze použít v projektu vícekrát (zkoušel jsem ho vložit do projektu 10x a žádná chyba nenastala). Záleží na použití, ale pokud by se mělo jednat o nějaké četnější spínání (každý den v roce jiný), bylo by možná lepší použít Arduino a nějakou aplikaci do PC, ve které by se dal rozpis spínání nastavit. Něco vzdáleně podobného jsem dělal, viz toto video. Můžu se zeptat, co by měla být výsledná aplikace, pokud to není tajné?
Předem děkuji za rychlou odpověd, bude to spínat pořád stejně, každý den bude stejný, 365 dní v roce, jde mi o to že potřebuji na jedno relé nastavit 30x sepnutí v jednom dni, timer ma 4x čas s výstupem na časove rele třeba 10s sepnutí a následně výstup na q1 třeba. Jde timer dát vícekrát do výstupu na jedno q1 relé?
Peťan: V tom případě by šel použít týdenní časovač. Ale je tu nevýhoda, že nejmenší čas, který jde nastavit je 1 minuta. Ale i to by šlo obejít detekcí náběžné hrany a zpožděným vypnutím. Na obrázku jsou tři časovače. Do každého se nastaví hodina a minuta, kdy se má výstup sepnout a pak samotný čas sepnutí (třeba 10 sekund) vytvoří blok zpožděného vypnutí. Všechny výstupy jsou pak spojeny pomocí logického součtu.
Super problém vyřešen, díky moc za pomoc 🙂
Dobrej den,
Chtel bych poprosit o radu jestli máte skušenost s tím že vstupy na logo nereagují (I2,I4,I6,I7)ani kdyš si zapnu onlinetest(v simulaci mi fungovali). jestli tam neni nejake nastaveni vstupu o kterem nevím tak bych to chtel reklamovat. (mylmsite že mi takouto reklamaci prodejce CONRAD převezme?)nejsem si vědom že bych vstupy mohl odpálit já.
Dekuji
Peťan: Simulace nemá s modulem jako takovým nic společného. Tam vše probíhá v počítači.
Pokud vstupy nefungují, můžou být poškozené. Doporučuji si dát v menu Loga zobrazení stavu vstupů/výstupů (pokud má displej), nebo si do LogoSoft Comfort vložit všechny vstupy a postupně na všechny vstupy připojovat napětí…a sledovat je. Pokud bude I1 fungovat a I2 se stejným zdrojem signálu ne, je chyba zřejmě v modulu. Reklamace – to už je otázka na to, kde se to kupovalo. Pokud je modul na 24 V a bylo na něj připojeno 230 V, není to chyba Loga!.
Ahoj, mám original dvd s verziou 8.1 ale nemôžem sa dopracovať k češtine, linky ktoré sú tu vo fóre už nefungujú.
Tiež som skúšal updateovať na novšiu verziu cez program ale nejde mi to. Neviem či ten defaultný link ktorý tam je, je správny.
Ďakujem za odpoveď 🙂
Ahoj, opät otazka na Cestinu. Viem, ze Ta to uz riadne otravuje….mam instalovanu verziu programu 8.1. Odkazy na link CZ vobec nefunguju. Bol by som ochotny zakupit aj v.8 , pokial by sa dala instalovat CZ + CZ help.
Vopred dakujem za akukolvek radu, s pozdravom Jozef
Peťan: Původní odkazy bohužel již nefungují. Psal jsem na podporu Siemensu, tak uvidíme co dají vědět. Teď je asi nejlepší používat verzi 8.2, nebo 8.3, ve které jsou programovat nejnovější moduly. Ideální je používat program v angličtině, resp. se naučit anglickou terminologii. Samozřejmě, to že ne všichni umí anglicky chápu.
Edit: Čeština k LSC 8.2 je na straně siemens.com/micro. Na češtině pro verzi 8.3 se prý pracuje.
Dakujem za odpoved . Funguje, s pozdravom Jozef
Zdravím,
sleduji tento web dlouho a konečně Siemens uvolnil startovací sadu s Logem 8.3, tak jsem ji objednal. Teď jsem ve fází příprav. Stále ovšem nechápu, jak je to zapojenu na digitálním vstupu. Z videa to není poznat. Ty tlačítka mají svoje vlastní napájení?
Ve svém prvním projektu chci začít tím, že po otevření garážových vrat se mi v garáží rozsvítí světlo. To znamená, magnetické čidlo zaznamená, že se vrata otevřela, dají impuls Logu a to rozsvítí. Na výstupu loga a naprogramovaní loga tomu rozumím, ale jak je to na prosím vstupu? Pokud si koupím magnetické čidlo, tak ho stačí připojit na vstup nebo ho musím nějak napájet?
Děkuji za případné rady.
Peťan: Digitální vstupy reagují na připojení napětí 24 V (v případě 24V Loga). Na tlačítko je připojeno 24 V a druhá strana tlačítka je připojena přímo na vstup. Stejně je to se snímači – pokud jde jenom o magnetický senzor (jazýčkové relé) je na něj připojeno 24 V a druhou stranou do Loga. Pokud snímač obsahuje nějakou elektroniku, musí mít samozřejmě napájení. Vice o snímačích najdeš v mém videu na YouTube. Viz článek Senzory pro průmyslovou automatizaci
Co se týče výstupu z Loga!, tak je tam buď relé (pouze se spojí 2 svorky), nebo tranzistorový výstup, na kterém je 24 V (svorka +24 a -)
Chtěl bych se zeptat na Siemens Logo.
Mám Logo na napájecí napětí 115 – 240 voltů.
Jaké prosím vstupy. Da se na nich dát proměnlivé napětí a měřit je v Logu nebo je to jak digitální vstup.
Děkuji.
Peťan: U verze na 230 V nelze použít vstupy jako analogové. Pouze digitální – přivádí se na ně 230 V ze stejné fáze, jako je napájecí! Více informací je v manuálu (lze vyhledat podle konkrétního typu modulu). Na krytu pod vstupními svorkami je to navíc popsané (viz obrázek na začátku tohoto článku).
Mám LOGO 1P6ED1052-2FB08-OBA1+23S8CF3191F4646+SVN5DA4805 – jak zjistím prosím jaký soft je v tomto LOGU? Nemůžu se k němu připojit s LOGO Soft Comfortem 8.1. Při připojení LAN sice vidím jeho MAS, IP adresu, ale když dám test, tak mi to napíše , že se nemůže spojit s jednotkou. Mám stéjný rozsah IP adress i sub. Je to možná tím, že používám verzi 8.1? Ale jak už jsem napsal, jak zjitím jaká verze je v LOGU samotném a tedy kompatibilitu?
Díky moc za pomoc.
Peťan: Siemens má ty kódy a verze trochu komplikovaný. Každopádně na Industry Mallu (https://mall.industry.siemens.com/mall/cs/cz/Catalog/Product/6ED1052-2FB08-0BA1) je vidět, že musí být verze Logo Soft Comfort v 8.3, nebo vyšší. Jiné verze se k tomu nepřipojí. Stejně to bylo u v8.1 a 8.2. Verzi 8.3 (upgrade) je možné stáhnout ZDE.
Zdarec, tak jsem zkusil taky Logo a je to paráda. Program ve verzi 8.0 s češtinou je na uložto a dá se upgradovat na 8.3 ofiko upgradem stáhlim ze stránek Siemensu jak máš odkaz. Registrace je v pohodě ale je potřeba počkat na ruční ověření ale to bylo do druhýho dne. A je super že pro zapřisáhlí Linuxáky jako sem já je verze i pro linux 🙂
Měj se a ať se daří 😉
Dobrý den, po instalaci češtiny do logo softwaru se mi čeština nezobrazuje správně. Chybí háčky a čárky.
Peťan: O jakou verzi Logo Soft Comfort a češtiny se jedná? Vím že s tím nějak zápasili… Doporučuji se obrátit přímo na podporu Siemens.
Je to verze 8.3
mam otazku som uplný zaciatocník teoriu LOGO z časti ovladam hardverovo pracujem neaký piatok
mam otazku ked mam stiahnutý program logo SOFT da sa preniest z PC do LOGO moj vytvorený program alebo si musim kupit original verziu
Peťan: Tak to těžko říct. Já jsem měl vždycky instalaci z CD + upgrade na vyšší verzi. Ale nevím, že by tam mělo být nějaké omezení. Nejjednodušší bude to vyzkoušet.
Dobrý den, řeším problém s rozchozením PLC modulu LOGO! 24RCE a rozšiřujícího modulu LOGO! DM16 24R , myslíte že byste mi s tím dokázal pomoct?
Vytvořil jsem program v logosoft comfort a následně jsem přes ethernetový kabel nahrál program do PLC LOGO! 24RCE bez připojeného rozšiřujícího modulu a když jsem poté připojil rozšiřující tak se nic nestalo a stále mi fungovalo pouze základní logo.
Prohledával jsem internet kvůli mému problému, ale nic jsem nenašel.
předem děkuji za odpověď.
Peťan: Jestli je, nebo není připojen mobul během nahrávání je jedno. Čísla vstupů a výstupů pokračují za IO na halvním modulu (tedy I9 a Q5 bude první vstup a výstup na tomto modulu připojeném bezprostředně za Basic modulem). Zeptám se na jedno – je k rozšířujícímu modulu připojeno napájení??
Ano k rozšiřujícímu modulu je připojeno napájení, mám to proklembované mezi hlavní jednotkou a rozšiřujícím modulem , takže oba dva moduly jsou napájeny 24 V.
Peťan: Může být rozšiřující modul vadný. Jak přesně se to chová? Při zapnutí výstupu Q5 se nesepne výstup Q1 na rozšiřujícím modulu? Stejně to je tak u vstupu (přivedením 24 V na I1 na rozšiřujícím modulu se nezapne vstup I9 v LSC)? Můžeš poslat fotku jak je to zapojeno na info@mylms.cz a já se na to můžu mrknout. Ale asi na tom nebude co vykoukat…