Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Pájecí stanice T12 s adaptérem na akumulátor

0

Před lety jsem si na „takové to domácí pájení“ koupil jsem si na Aliexpressu docela schopnou a malou pájku T12-942. Pájka rychle nahřívá hrot, má docela široké nastavení, boost režim atd. Protože je její napájecí napětí od cca 12 do 24 V je možné s ní pájet jak doma v dílně, tak i „v terénu“ s akumulátorem od ručního nářadí.

Pájku většinou používám s napájecím adaptérem 230/24 V, 3 A. Na běžné pájení je to zcela vyhovující. Ale pokud člověk musí pájet něco ve výšce, nebo u stroje, může být problém tahání různých prodlužovaček apod. Sám jsem nedávno pájel LEDkový pásek zvenku v podhledu domu. Musela se z garáže vytáhnout prodlužovačka a v zimě se se ztuhlým kabelem i trochu zápasilo. Ne že by to byla nějaká extrémně otravná práce, ale ten kabel byl trochu omezující.

Pájecí stanice T12

Pájecí stanice samotná má rozměr cca 90 x 40 x 40 mm. K ní je samozřejmě nutné připojit ručku (pájecí pero) a ze zadní strany napájecí adaptér. Ten je připojen souosým konektorem.
Po zapnutí proběhne inicializace a pájka začne okamžitě topit na nastavenou teplotu. Teplotu je možné regulovat v rozsahu 200°C až 480°C otáčením enkodéru. Krátkým stisknutím enkodéru dojde k sepnutí „Boost režimu“, kdy pájka topí zvýšenou teplotou po nastavený čas (oboje se dá nastavit v menu). Delším stisknutím dojde k vypnutí pájky „Poweroff“, kdy pájka přestane úplně topit, ale pohybem ručky dojde znovu k zapnutí. Nejdelším stisknutím se přistupuje do menu.
Pokud se s ručkou po nastavený čas nehýbe, pájka sama přejde do režimu „Sleep“, kde topí na nižší teplotu, nebo „Poweroff“.

V menu lze nastavit několik parametrů:

  1. CALIBRATION – kalibrace teploty mezi ručkou a ukazatelem na pájecí stanici.
  2. AUTO SLEEP – čas v minutách, za který přejde pájka do režimu „sleep“.
  3. AUTO POWEROFF – čas minutách, za který přejde pájka do režimu „poweroff“.
  4. BOOST DURATION – čas v sekundách, kdy je aktivní „boost“ režim.
  5. BOOST DEGREE – teplota o kterou se zvýší nastavená teplota v „boost“ režimu.
  6. WAKEUP METOD – způsob probuzení z režimu „sleep“, nebo „poweroff“. Je možné zvolit tlačítko, nebo tlačítko a ručku.
  7. BUZZER SWITCH – zapínání/vypínání zvuku
  8. BATTERY GUARD – úroveň napětí, pod kterou dojde k odstavení pájky (ochrana akumulátoru).
  9. FIMRWARE – informace o firmware
  10. FACTORY RESET – reset do výchozího nastavení

Rozhodl jsem se tedy vyrobit si adaptér na pájku, aby bylo možné ji napájet z 18V akumulátoru Makita. V podstatě než jsem začal cokoliv řešit, začal Sharkus vyrábět adaptéry na lampičku. Krátce jsme se domluvili a Sharkus navrhl a vytiskl držák přesně pasující na moji pájku. Model je možné stáhnout na jeho profilu na Printables.

Držák pájky během tisku

V pájce je akorát nutné nastavit „battery guard“, aby nedošlo k „podvybití“ akumulátoru a jeho zničení. Napětí li-ion akumulátoru by nemělo klesnout pod 3 V. U pětičlánkového akumulátoru (18/20 V) to tedy vychází cca na 15 V. Při poklesu napětí pod tuto úroveň pájka zobrazí hlášku „LOW POWER“ a vypne se.

Nastavení ochrany baterie

Držák na akumulátor Makita se skládá ze dvou částí. Část, která se přidělá na akumulátor. Jsou v něm dva měděné plechy, na které je připojený vývodní kabel do pájky. Z horní strany jsou zatavené čtyři matice M3.

Připojovací plechy

Na této spodní části je čtyřmi šrouby přišroubovaný držák pájky. Ta je uvnitř pouze „zacvaknutá“ a je možné ji snadno vyjmout a používat s jiným napájením. Jako kabel je použit kus ze starého napájecího adaptéru.

Celek sice není úplně nejmenší, ale to ani nebyl můj záměr. V tomto případě jde o jednoduchost a možnost snadného vyjmutí pájky z držáku a použití s napájecím zdrojem. Samotný tisk je také zcela jednoduchý a vhodný i pro začátečníky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *