Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Nosné zdivo 1NP

0

Jen co odjel zedník, který založil komplet první řadu nosného zdiva a rohy, pustil jsem se do vyzdívání. Práce je to znatelně jednodušší než zakládání – již jsou vytvořeny potřebné roviny, krajní cihly jsou správně umístěny, je připravena vazba cihel v rozích…

Natáhl jsem mezi krajními cihlami stavební provázek. Na jedné straně domu jsem zatloukl kousek roxoru, za který jsem zahákl provázek. Mezi cihly jsem na obou stranách zatloukl hřebíky (nebo šrouby), provázek jsem vedl přes hřebíky a na konci zatížil kusem betonu. Provázek by měl být po celou délku stejně vzdálený od cihel – pozor na vítr. Zde už se „nehlídá“ výška cihel – ta je již daná správným založením a není možné ji již rozumným/jednoduchým způsobem korigovat (to platí dvojnásob při zdění na pěnu). Provázek určuje „poziční“ umístění cihel – aby stěna „neplavala“.

Provázek je na jedné straně napevno uvázaný za roxor zatlučený v zemi (označený, aby o něj někdo nezakopl).
Druhý konec provázku je zatížený kusem ZB, aby byl stále napnutý.

Cihly jsem ometl mokrým smetáčkem, nanesl potřebné množství pěny a umístil cihlu. S cihlou by se po uložení již nemělo hýbat. Po několika cihlách se je člověk naučí umisťovat tak, aby se pouze položily na hranu a doklaply přesně na místo. Případné drobné nerovnosti v řádech milimetrů se dorovnají pomocí gumové paličky. Je nutné hlídat správnou vazbu, která by měla být u cihel 30 Dryfix alespoň 100 mm. Ideální je na to myslet již při navrhování domu a nakreslit dům v modulu 250 x 250 mm – je tak zaručena převazba alespoň 125 mm. Reálně však cihly nejsou úplně přesné – některé zámky do sebe dokonale nesedí, …

Doporučuji nastudovat Podklad pro provádění konstrukcí Porotherm na stránkách Wienerbergeru.

Po jedné, dvou řadách to pak už jde celkem rychle. Člověk se naučí jak správně a rychle navázat provázek, jak ho udržet napnutý (vždy je nutné zatížit alespoň na jedné závažím, ne uvazovat napevno), jak umisťovat cihly tak, aby je nebylo nutné často otáčet vzhůru nahoma (cihly na paletě mají zámek (pero) vždy na jedné straně), jakou cihlu použít případně jak ji uříznout aby vycházela vazba.

V některých místech je potřeba se popasovat třeba s vyústěním odpadů, sítí a podobně. V mém případě je v jednom místě vyústění všech chrániček přímo pod zdí. Na nainstalování ideální, na obezdívání už trochu problém. Kam až to šlo se založily cihly. V další řadě (druhé) jsem do zdi umístil tři roxory tak, aby vytvořily jakýsi most na který se další cihly (třetí řada) položily. V podstatě se jednalo asi o 1,5 cihly. Vše je prolepeno pěnou. V další fázi se toto místo vyplní betonem, nebo tak něco…

Vyvedení chrániček pod zdí (vpravo dole)… A malá svačina – první grilování.

V páté, eventuálně sedmé řadě cihel se vynechala místa na okna. Samozřejmě je opět ideální, pokud místo okna vychází na celou, nebo půlku cihly. Není pak nutné dělat dořez a lze jednoduše použít půlenou cihlu. Reálně však toto vždy nevyjde.

Do šesté řady se dá s průměrnou výškou postavy vyzdívat ze země. Eventuálně si člověk hodí pod nohy cihlu (pozor, zas tak stabilní není!). Na vyšší šáry je potřeba si postavit ideálně lešení. Já jsem si sehnal stavební kozy, hranoly a vyrobil jsem si pár podlážek. Nejlepší variantou je mít lešení tak dlouhé, aby se dala vždy vyzdít jedna celá strana bez nutnosti manipulace. V případě patnáctimetrové strany už je to trošku komplikace, ale s pomocí sousedů (díky!) se to dalo zvládnout.

Z lešení se tedy vždy vyzdila jedna kompletní zeď do výšky 11 cihel. Poté se lešení přesunulo k další zdi. Do jedenácté řady se již umisťovaly překlady nad okna a dveře. Nad desátou řadu se položily příslušné překlady tak, aby přesahy byly rovnoměrné na obě strany a zbytek zdi se následně dolepil cihlami.

Ve dvou vnitřních nosných stěnách (tloušťka 30 a 25 cm) budou zabudovány interiérové dveře. Ty budou mít nižší světlou výšku, takže jsem pod nosné překlady (stejně jako v obvodovém zdivu) umístil jeden nižší překlad, aby kolem něho šly udělat obložky. Teď si zpětně říkám, že to asi byla zbytečná práce, že se udělají větší obložky kolem celé stěny. Pokud nebude překlad potřeba, dolepí se zbytek třeba polystyrenem a celé se to schová pod obložky dveří.

Snížený překlad

Následně jsem horní strany překladů dorovnal zdící maltou do roviny, aby nebyl mezi stěnou a překlady schod. Je to jednodušší práce, než se složitě vyrovnávat se čtyřmi překlady do roviny.

Dvanáctá řada již bude strop – sem přijdou Miako nosníky, věnec a celé to přijde zalít betonem… Ale to je už jiná píseň…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *