Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Nádrž na dešťovou vodu I

8

Příprava na nádrž na dešťovku vznikla tak nějak na rychlo během betonáže podkladního betonu. Samozřejmě, že nádrž byla v plánu, ale spíš tak nějak postupně. Jenže jakou nádrž? Plastovou, betonovou, velkou, malou, …

Původní idea byla taková, že si z Polska objednám monolitickou betonovou nádrž na nějakých, řekněme 10 m3 vody. Plastová by se stejně musela obbetonovávat, dělat pod ní základ atd. Trošku jsem osondoval internet a nalez spíše smíšené zkušenostmi s těmito nádržemi. V žádném případě neříkám, že je to šmejd, nebo že kvalita není dobrá. Ale spíše jsem narazil na takové články.

Pod domem bude terén navožen do roviny, aby vznikla jakási terasa. Bude tedy nutné doplnit asi 2 metry terénu. Umístit nádrž bude nejlepší do této navážky – okolo nádrže bude dost materiálu, aby nepromrzala a alespoň se tím „ušetří“ zemina.

Rozhodl jsem se tedy nádrž vytvořit vlastní, ze ztraceného bednění šířky 20 cm. Uvnitř utěsněnou buď fólií, nebo nějakou stěrkou (to se ještě uvidí). Navíc při betonáži desky určitě zbude nějaký beton, tak jsem narychlo (den předem) domluvil s bagristou vyhloubení jámy, kde bude vylita základová deska pro nádrž. Dno asi 0,5 m hluboké jámy jsem ručně urovnal a vibračním pěchem pořádně udusal. Na to jsem položil kari-sítě s oky 150 x 150 s průměrem drátu 8 mm. Protože deska bude o něco větší než jedna síť (3 x 2 m), použil jsem sítě dvě, které jsem rozřezal a navzájem pospojoval vázacími drátky. Sítě jsou podloženy kousky ztraceného bednění, aby neležely přímo na zemi.

Vyhloubená jáma bagrem
Urovnaný a udusaný podklad
Kari-síť na dně výkopu. Připraveno na zalití betonem.

V den betonáže podkladního betonu bylo díky použití pumpy jednoduché tuto malou desku zalít zbylým betonem. Vždycky něco málo zbude… a je lepší to použít takto, než to někde kydnout zbytečně, nebo z toho vyrábět nějaké „dlaždice“ pochybné kvality. Nakonec bylo betonu skoro zbytečně moc, deska má tloušťku nějakých cca 30 cm (tohle už by se dalo nazývat základová deska).

Přibližně jsem spočítal materiál a objednal 3 palety ztraceného bednění 500x200x250 mm. Na paletě je 60 kusů, takže jde o nějakých 180 kusů. K tomu samozřejmě cement a písek, neboť budu ZB samozřejmě zakládat a poté i vylévat betonem míchaným v míchačce – zas toho tolik nebude potřeba (příště bych si beton už nechal dovézt z betonárky). Po založení první řady vyvrtám uvnitř ZB do desky díry o průměru 10 mm a do nich na chemické kotvy upevním vertikální výztuž.

Založená první řada ZB. Ještě bude doplněno armování.

Poté pokračuji standardním skládáním kostek ZB vedle sebe (pro sichr jsem to k sobě lepil nízkoexpanzní pěnou). I když by ZB mělo být vysoké 250 mm, nemusí to být úplně pravda. Je docela nepříjemné se vyměřovat s první řadou na milimetry, když to ve třetí řadě nelícuje už o nějakých 5 mm, jenom proto, že každá kostka je jinak vysoká. No, strop to holt srovná…

Rozdíl výšek dvou kostek ztraceného bednění (obrázek je snížen, aby nebyl příliš vysoký)

Strop je monolitický betonový. Po dostavění stěn jsem udělal bednění z prken a desek, které jsem uvnitř podepřel a poté postupně vylil desku tloušťky cca 10 cm. V desce je kari-síť (stejná jako v desce) a několik roxorů, které zpevňují jak celou plochu, tak kritická místa (okolo prostupu).

Výška nádrže je 1,75 m (bez stropu)
Příprava na vylévání monolitického betonového stropu. Desky jsou zespoda vyztuženy a podepřeny.
Betonování stropu nádrže. Výška stropu je cca 10 cm, uvnitř je vložena kari-síť

Co se týče nádrže jako takové, bude v ní zřejmě čerpadlo s tlakovým spínačem (samo udržuje požadovaný tlak a nepotřebuje expanzní nádobu), nějaké snímání hladiny (ultrazvukový senzor?) a dopouštění z řádu (aby nedošlo k míchání dešťové vody a vody z řádu). Hadice a kabel z nádrže bude veden do technické místnosti.

Voda se bude používat na zalévání (možná v budoucnu nějaká automatika) a splachování WC…

Další část mého snažení s nádrží na dešťovku najdete v článku Nádrž na dešťovou vodu II.

  1. Daniel Hubač Daniel Hubač

    Dobrý den, chystám se na stavbu podzemní nádrže na dešťovku podobných rozměrů. Zajímá mě, zda jste dával na každou řadu vodorovné armování z roxoru, pokud ano, jakého průměru a jestli jeden nebo dva vedle sebe. Pak mě zajímá zda budete strop zasypávat zeminou. Čím budete nakonec izolovat proti průsaku? Budete to řešit nějak i z vnějšku nádrže? Předem děkuji za odpovědi.

    Peťan: Mezi každou řadu jsem dával jeden prut vodorovné výztuže (roxor 8 mm). Nádrž bude zasypána a obsypána zeminou (něco přes 50 cm) a na vrchu pravděpodobně podlaha terasy. Vnitřek bude vyrovnán flexibilním lepidlem a ošetřen tekutou lepenkou od Hasoftu (lepidlo, perlinka, penetrace, tekutá lepenka, ošetření rohů – bude toho více). Vnějšek nádrže ještě nevím… Určitě o tom bude ještě článek. Zatím se věnuji hrubé stavbě.

    • Daniel Hubač Daniel Hubač

      Děkuji. A odhadem náklady na stavbu nádrže? Já se dostávám při objemu 8 m3 bez izolace ať počítám jak počítám přes dvacet tisíc….

  2. Anonym Anonym

    Dobrý den,

    mám podobnou nádrž, jen s tím rozdílem že vyšalovanou a 25cm betonu s kari sítěmi. Zkoušel jsem také tekutou lepenku, ale vydržela mi fungovat rok, pak voda začala mizet. Nakonec jsem nechal navařit silnou bazénovou folii a sice 11 000 pryč, ale voda drží již pátý rok. Dnes bych do toho šel rovnou, takto jsem utratil peníze za lepenku, čas a nervy.

    • Pene Pene

      Dobrý den, kolik kubíků a na kolik Vás to celkem vyšlo ?

      • Anonym Anonym

        Nádrž má rozměry 2x3x2, takže cca 12 kubíků. Bez čerpadla jsme se vešel do 25 000kč včetně folie. Vše svépomocí.

  3. Honza Honza

    Dobrý den,

    můžete mi, prosím, detailně popsat, jak jste postupoval při šalování stropu? Např. jak tlusté jste použil desky, jakým způsobem jste je zespodu vyztužil a především, čím jste desky zespodu podepřel. Jaké rozestupy jste měl mezi vzpěrami?

    Děkuji.

    Peťan: Na obvod stěn jsem přišrouboval na natloukací hmoždinky z prken rámeček, na který jsem položil tyto desky (byly tedy podepřeny na stranách). Ty jsou cca 25 mm silné (podobné desky se dávají jako podlaha vozejků za auto). Zespoda jsem na desky přišrouboval několik prken, které byly podepřeny dvěma podpěrami (nějaký hranol cca 8*20 cm). Prkna jsem měl nějaký obyčejný „stavební“ cca 2,5 cm silný. Není to žádná raketová věda.

  4. Kristýna Volná Kristýna Volná

    Dobrý den, musím mít k takovéto nádrži na dešťovou vodu stavební povolení nebo to aspoň někde ohlásit ? Předem děkuji za informace. KV

  5. Jan Trnka Jan Trnka

    Super Práce. Díky

    Peťan: Taky díky moc 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *