Ve větších obchodech naprosto běžná záležitost. V poslední době se tento systém stává běžný i v menších obchodech v malých městech. Nemluvím o ničem jiném, než o rámech u východu z obchodu a „čipech“ na každej ptákovině nad 30Kč. Zde si trochu rozebereme princip této ochrany.
Existuje hned několik druhů.
- Magnetický systém
- Radiofrekvenční systém
- Obsahuje laděný LC článek, který je detekován mezi anténami.
- Velmi časté např na oblečení. Většinou poměrně velký „puk“, pokud je průhledný tak i s viditelnou cívkou a kondenzátorem. Časté pouze i jako samolepka.
- Deaktivace se provádí vystavení silnému elektromagnetickému poli. V obvodu se naindukuje vysoké napětí, které prorazí kondenzátor – rozladí obvod.
- Mikrovlnný systém
- Obsahuje dipólovou anténu spojenou varikapem.
- Vysílač vysílá frekvenci 2,45 GHz a přijímač reaguje na 2. harmonickou.
- Nedá se deaktivovat
- Výroba je nákladná
- RFID
- Obsahují anténu a čip, ve kterém je zakódován kód.
- Používá se spíše pro dozor nad zbožím ve skladech. Do čipu lze uložit větší množství dat.
- Více na wikipedii.
- Akustickomagnetický systém
- Levný
- Velmi používaný
Jak to teda funguje?
V tagu je několik plíšků. Vždycky jeden z magneticky tvrdého materiálu (lze ho trvale zmagnetovat) a alespoň jeden z magneticky měkkého materiálu (nelze trvale zmagnetovat).
Pokud vystavíme tag střídavému magnetickému poli, plíšky začnou měnit svoji velikost. Tento jev se nazývá Magnetostrikce. Jev však nějakou dobu trvá i po pominutí magnetického pole – plíšek sám generuje střídavé magnetické pole. Velikost proužku a budící frekvence je volena tak, aby došlo k mechanické rezonanci proužku.
Vysílací cívka tedy vysílá každých 20 ms impulz o frekvenci typicky 58 kHz a délce 2 ms. Poté se zbylých 18 ms hlídá jestli nepřijme přijímací cívka nějaký signál. Pokud je mezi cívkami aktivní tag, tak se plíšek uvnitř rozvibruje a i po pominutí budícího signálu vytváří vlastní magnetické pole. Toto magnetické pole je detekováno a vyhodnoceno jako poplach.
Nahoře bez tagu, dole s tagem mezi cívkami
Nahoře v grafu jsou zakresleny pulzy, které vysílá cívka (pokud není mezi cívkami tag, je přijímaný signál stejný). Pokud se do dostatečné vzdálenosti od přijímací cívky (až 5 m) dostane aktivní tag, přijímaný signál vypadá jako na spodní části grafu – po odeznění vysílaného signálu následuje slabší signál generovaný kmitajícím plíškem (modře). Pokud se používá jenom jedna cívka (zastane roli přijímače i vysílače), tak přijímaný signál neobsahuje vysílanou složku (znázorněna červeně) signálu.
Deaktivace tagu se provádí demagnetizací nastavovacího proužku (z magneticky tvrdého materiálu). Tím se posune pracovní bod na začátek hysterezní křivky – obvod se rozladí a plíšek již negeneruje žádné vlastní magnetické pole.
Výhoda tohoto sytému je levná výroba, velký dosah, velká spolehlivost detekce a navíc lze použít pouze jednu cívku, která zastane roli vysílače (první 2 ms) i přijímače (zbylých 18 ms z 20ms cyklu). Hlavní nevýhodou je možnost rušení rušičkou na frekvenci f, nebo prostou likvidací „čipu“… ale to je problém všech těchto zařízení.
Dobrý den, chci se zeptat na koho se obrátit v případě, že potřebuji nainstalovat čip s ochranou bránou do prodejny oblečení v Hodoníně ? Děkuji za odpověď Věra Vašulkova
Peťan: Nevím, jestli je tohle správná otázka na mě… Spíše bych použil Google. Mě to při zadání dotazu první vyhodilo OrisShop. Ale dodavatelů bude určitě daleko více (určitě na těch branách taky bude značka výrobce).