Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Elektrický ohradník

37

Je docela prasečina, kolik stojí běžný zdroj k ohradníku. Ceny se pohybují v řádech tísíci korun. Dneska už se dá zdroj k ohradníku koupit za docela lidovou cenu, takže skoro nemá cenu něco bastlit… Pokud je ohradník na síťových 230 V jedná se většinou o dělič frekvence (dělí síťových 50 Hz na cca 1 Hz), kondenzátor (uchovává se v něm energie) a vn trafo (transformuje 230 V na tisíce V). Bateriově napájené zdroje mají jinak provedenou časovou základnu. V některých jsou specializované obvody, které hlídají uzemnění, případně po zkratu (výboji při dotyku) sníží výkon, apod.

S časovou základnou není problém. Stačí použít astabilní klopný obvod, nebo známý časovač 555 v astabilním režimu. Problém může nastat s volbou vn transformátoru. Místo různých traf z televizí a monitorů (kdy jste naposledy viděli CRT televizi/monitor?) se dá velice výhodně použít indukční cívka např. ze starýho Fáčka. Její cena se pohybuje v řádech stokorun.

Toto zařízení je poměrně nebezpečné! Proto ho nebudu nikomu vyrábět, takže se mě na to ani neptejte. Není to nic složitého, jde o pár součástek.

Obvod je třeba napájet poměrně tvrdým zdrojem, nebo použít kondenzátor větší kapacity. Ideální je 12V akumulátor. Obvod časovače je oddělen diodou a zálohován kondenzátorem, aby se na něm neprojevoval úbytek napětí při sepnutém tranzistoru.

Obvod 555 je zapojen jako astabilní klopný obvod s plněním pod 50% . Proto dioda D3. Kondenzátor C4 se poté bude nabíjet přes R2 a trimr a vybíjet přes R4 a trimr. Délka pulzu je tedy volitelná. Frekvence je něco okolo 1,1 Hz.

Schéma (kliknutím zvětšit). D1 a D5 jsou obyčejné LEDky!

Napájecí napětí je tranzistorem sepnuto do zapalovací cívky (a indikační LED). Vývod na indukční cívku je ve schématu označen jako „Výstup“. V té se naindukuje vn impulz který je veden k ohradníku, druhou stranu je potřeba uzemnit. Kolem cívky je ochranný obvod z fóliového kondenzátoru (C7).

DPS s časovou základnou
DPS strana spojů
Opět časová základna se spínáním
R1 Rezistor 1K (0,25W)
R2 Rezistor 15K (0,25W)
R3 Trimr 20K
R4 Rezistor 1M2 (0,25w)
R5 Rezistor 750Ohm (0,25W)
R6 Rezistor 1K (0,25W)
C1 Kondenzátor 2200uF/25V (elektrolit)
C2 Kondenzátor 47uF/25V (elektrolit)
C3 Kondenzátor 100n (keramika)
C4 Kondenzátor 1uF/25V (elektrolit)
C5 Kondenzátor 10nF (keramika)
C6 Kondenzátor 10nF (fóliový; alespoň 600V)
C7 Kondenzátor 330nF (fóliový; alespoň 600V)
D1 LED – zelená (10–20mA)
D2 Dioda 1N4007 (nebo 1N4001)
D3 Dioda 1N4148
D4 Dioda 1N4007
D5 LED – rudá (10–20mA)
IO1 IO NE555

Celý ohradníkový zdroj je uložen v krabici Gewiss.

Umístění indukční cívky

Jako ochrana proti přepólování slouží dioda, následuje pomalá pojistka T630mA a výkonový rezistor jako ochrana proti proudovým rázům (rezistor není třeba zapojovat, případně použít libovolný výkonový (10W) s odporem řekněme 10 Ohm).

Detail napájení

Součástí zdroje je kondenzátor 22 mF.

Rozmístění součástí v krabici

Výboje se vybíjí do ohradníku který funguje jako kapacita. Pokud není ohradník připojen, je zde nastavitelné jiskřiště.

Nastavitelné jiskřiště
Celkový pohled na zdroj
Jiskřiště kryté v plastové trubičce
Napájecí konektor, pojistka a indikační dioda
  1. františek františek

    Dobrý den,
    chtěl bych zkusit postavit tento ohradník, ale nevím co zamená, že: Kolem cívky je ochranný obvod z fóliového kondenzátoru. Zda je kondenzátor již v cívce, nebo jak je to?
    Díky za odpověd.

  2. Peťan: Ne, ne, v indukčce žádnej kondenzátor není. Myslel jsem tím ten C7, kterej je přímo na svorkách cívky. Na fotce tam mám pokusně ještě sériově transil.
  3. Milan Molitoris Milan Molitoris

    Pekný deň. Chcel by som Vás poprosiť o postavenie takéhoto elektrického zdroja na ohradník pre psov. Mám fenku a so susedami si to nechcem rozhádzať. Dobrá vzťahy nadovšetko. Predpokladám , že takýto zdroj by my pomohol vyriešiť moje problemy. Nie som elektrikár a mám už 64 rokov, tak že ja zdroj neviem postaviť. Otázka znie: Ak si to u Vás objednám vieťe my to dodať? Čo by to stálo?

  4. Peťan: Zdravím. Nevím, jestli je to nejvhodnější pro psa. Už kvůli tomu, že by to mohl podhrabat, nebo přeskočit. U psů se běžně používají elektrické obojky a nebo tzv. elektrické neviditelné ploty. To určitě bude spolehlivější a bezpečnější. Jinak, tento ohradník se pohybuje řádově kolem 400Kč (16€) za materiál (bez krabice).
  5. Pavel Pavel

    Dobrý den,zajímalo by mě jestli by to fungovalo na ovce.Teda kolik to má (J).
    A jestli by jste mi ho nesestrojil a za kolik? Díky

  6. Peťan: Náboj by se zřejmě dal spočítat podle kondenzátoru, který se vybíjí do cívky (tedy C1). Momentálně mi vychází 12V x 0,0022F = 0,0264J. Což není moc, ale jiskry to dělá pořádný. Jde o to, jestli komerčně udávaný desítky Joule nejsou jen prodejní trhák. Něco jako kiloWatty na reprákách. Jinak, tento ohradník slouží u ohrady s ovcemi a zatím žádná nezdrhla…ani se jim nedivím 😀
  7. Pavel Pavel

    Nechtěl by jsi mi ho teda postavit? Byl bych hrozně rád.Potřebuju oplotit cca 500 m louky.Možná by jsi tomu měl dát nějakou barvu a styl a začít to vyrábět pro normální lidi.

  8. Peťan: Promiň, ale opravdu teď nemám čas něco vyrábět. Zas tak těžký to není. A hlavně nevím, jestli by to stačilo na tak dlouhej ohradník. Přecejen, sériově vyráběný ohraďáky jsou testovaný třeba na kilák, tohle je testovaný asi na 100m.
  9. Matěj Matěj

    Dobrý den kolik by ste chtěl za hotový chci to na ovce a kolik do to jde voltů

  10. Peťan: Je mi líto, ale toto nebudu pro nikoho vyrábět. Je to poměrně nebezpečný výrobek pracující s vysokým napětím. Je tam pár součástek, takže by něměl být problém vyrobit to. Jinak, napětí je podle použité cívky. Zde je použita myslím z Favorita, ale neměřil jsem to, nemám vn sondu k osciloskopu.
  11. Štefan Štefan

    Dobrý den.
    Chci se zeptat. Vyrobil jsem ohradník pro známího a fungoval bez problémů. Jenže je sucho, a ohradník přestal dávat výboj. Když zvednu kapacitu filtrčního koďanu z 2200mF na 22000mF bude to mít za následek větší výboj, nebo to záleží od použité cívky?
    Díky za odpověď, Stefan.

  12. Peťan: Řekl bych, že změna kondenzátoru situaci o moc nezlepší. Preblém je evidentně ve velkém odporu zdroj – zem – zvíře. Chtělo by to zemnící hrot líp uzemnit – připojit k zemění domu, apod. Případně by šla použít cívka s větším výstupním napětím. Ale když bude zvíře na konci chodit po suchej písčitej zemi, tak takovou pecku, jako kdyby byo v bažině stejně nedostane… A to ani u komerčního ohradníku.
  13. Štefan Štefan

    [7] Štefan: Jsem stejného názoru, Skoušel jsem to když bylo příliš velké sucho. Skusím to když zaprší a uvídím. Jinak díky za rekci, byla poučná.

  14. Pepe Pepe

    V závěru článku mi chybí přehled použitých součástek. Především mám na mysli typy rezistorú a kondenzátorú. Aby si to mohl kdokoliv vytisknout a odevzdat prodavačce. Má to svúj význam a výhody. Děkuji.

  15. Peťan: Myslím, že když to bude někdo stavět, tak by měl mít alespoň minimální znalost elektrickách schémat a alektroniky, to znamená i vědomosti na to, vypsat hodnoty součástek na papír. A ze schématu se dají všechny součástky vyčíst. Myslím, že je zbytečný přepisovat, že rezistor 1M2 má mít 1,2 MegaOhmu. Pokud není jasná některá součástka je většinou popsaná v článku, nebo stačí napsat dotaz do komentářů.
  16. Pepe Pepe

    [9] Pepe: Peťane, je třeba předpokládat, že ne každý ,,elektrikář,, se denně stavbou podobných zařízení zabývá, aby zcela automaticky…..
    Proto jsem uvedl větu…Má to svúj význam a výhody. U polovodičú je to jasné, u rezistorú v nejhorším případě použiju řadu na čtvrtwatové zatížení a tu TR600 vyčtu z fotky, ale například u kondenzátorú to tak jednoznačné není. Alespoň pro mne ne. Elyty bych nejspíš žádal alespoň na 24V a možná i víc. Řadama keramik si vúbec nejsem jistý a ten fóliový kondík momentálně nevyčtu ani z křišťálové koule. Proto ještě jednou opakuji, pokud se zájemce o stavbu nezabývá běžně součástkama, má přehled použitých součástek na konci stavebního návodu svúj význam a výhody.
    Možná, že tyto součástky bude nakupovat i naprostý laik, který je potom odevzdá odborníkovi, který z nich ohradník smontuje. Proto se ještě jednou přimlouvám za doplnění přehledu součástek potřebných na stavbu ohradníku. Myslím, že to i povýší článek na úroveň Amatérského Rádia, možná i mnohem vyšší, neboť tam vycházejí konstrukce, které nikdo nepotřebuje. Kdežto toto potřebné je. Děkuji za pochopení.

  17. Peťan: V něčem máš pravdu. Nebudu dělat krávu jak na elektrika.cz ( 😀 ) a u tohoto článku dopíšu tabulku a u dalších konstrukcí líp popíšu součástky. Nechť se daří.
  18. Honza Honza

    Dobrý den. Mám dvě kozy a začly mi utíkat. Bohužel moje finanční prostředky jsou omezené a elektrický ohradník v kamenném obchodě si nemůžu dovolit. Nejsem elektrikář tak jsem Vás chtěl moc požádat jestli by jste mi ohradník nevyrobil. Moc by mi to pomohlo. Mnohokrát děkuji.
    S pozdravem Jan Stacke

  19. Peťan: Promiň, ale jednak nemám čas a napsal jsem, že to pro nikoho stavět nebudu.
  20. rolo rolo

    Zdravím postavil som niečo podobne ale použil som prerusovac zo škody zo smeroviek

  21. Dandy Dandy

    Zdravím, chcem si postaviť tento ohradník, ale niesom si istý aký je tam ten veľký kondík, čo je na obrázku v krabici, je to „22 mili Farad?“a kde ho zapojiť?. ďakujem

  22. Peťan: Je to kondenzátor C1 a já mám 2,2 mili Farad. Hodnota kondenzátoru není kritická. Pokud je k napájení použit „tvrdý zdroj“ (např. olověný akumulátor), tak tento kondenzátor skoro ani není potřeba.
  23. Matej Matej

    V článku uvádzate, že výkonový rezistor je pripojený iba na jednom konci, podľa obrázka však vyzerá, že je niekam pripojený. Otázka znie, kde?

  24. Peťan: Kde píšu, že výkonový rezistor je připojen na jednom konci? Rezistor slouží, aby nebyl napájecí zdroj namáhán velkým proudem při nabíjení kondenzátoru C1. Pokud je ohradník napájen z tvrdého zdroje (jako je např. autobaterie), tak rezistor a kondenzátor C1 nejsou potřeba.
  25. Marian Marian

    Ahoj,druhý konec VN zemníš na svorku PE domovní instalace, nebo prostě zapíchneš do země? Nesníží se tím hodnota I procházející zvířetem? Dík za odpověď.
    Marián

  26. Peťan: Prostě zapíchnout kolík do země a připojit na něj zemnící svorku. Samozřejmě by to šlo napojit i na svorku PE, ale to bych nedělal, aby se někam nezavleklo nějaký rušení. Čím nižší přechodový odpor kolík-země, tím větší pecku zvíře dostane…z toho plyne: Nezemnit v extra suché a písčité zemině.
  27. Lada Lada

    Zdravim,

    postavil som si ohradnik podla vasej schemy. Ako napajanie som pouzil maly 12V/1A zdroj zo Siemens poziarneho hlasica. Ako zem som pouzil istiaci kolik z domovej zasuvky. Problem je ze ked zacne indukcna cievka hadzat iskry, rovnake iskry padaju aj v tom malom 230/12V zdroji. Kde moze byt problem?

  28. Martin Martin

    Dobrý deň, postavil som ohradník podľa vašej schémy a nefunguje mi regulovanie rýchlosti impulzov. Namiesto 20k trimra som použil 25k. V čom by mohol byť problém?

    Ďakujem za odpoveď

  29. David M David M

    [17] Martin: Čas prodlevy mezi jiskrami ovlivňuje rezistor 1M2. Jeho zmenšením (třeba až na 680k) impulzy výrazněji zrychlíte, jeho zvětšením je zpomalíte. Větší trimr než 20k nepoužívejte. Slouží k nastavení času sycení cívky = jak dlouho je sepnuta tranzistorem na 12V. Cívka ale není nafukovací a více energie do jádra stejně nepojme. Trimr 20k nastavte takto: Od polohy, kdy je jiskra nejslabší, pomalu přidávejte. Ve chvíli, kdy už jiskry nezesilují, přestaňte, nebo otočte o kousek zpět. Pokud toto neuděláte a s trimrem to hodně přeženete, cívka bude žrát zbytečně větší proud (možná se i zahřívat), ale na výstupu impulzů se to nijak neprojeví. Adaptér 12V se může přehřívat, autobaterie zase zbytečně rychle vybíjet.

  30. Petr K. Petr K.

    Dobrý den mohl bych poprosit o zaslání odkazu a nebo alespon jméno té podložky z které jde šroubek, která tvoří jiskřiště děkuji.Na internetu ji nikde nemohu najít.

  31. Peťan: Jde o lisovací kabelové oko – strana, do které má příjít vodič je slisovaná, provrtaná a vyzávitovaná.
  32. Petr K. Petr K.

    [19] Petr K.: dík za odpověd…;)

  33. Patrik Patrik

    Dobrý den…prosim vas mame problem s divou zverou…a mame zaujem o el.ohradnik…po­trebujeme to na pole približne na 300 metrov drotu..a zdroj na siet…dakujem

  34. Peťan: Doporučuji navštívit stránky, které se zabívají profi ohradníky. Nyní se už zdroj dá sehnat za rozumné peníze, zvláště na 300m ohradník..
    • Franta Franta

      Dobrý den.
      Mám ohradník JOUL BOX,JB 400S,který přestal fungovat.
      Deska je osazena (tranzistory?) 2ks GK05B a 2ks GK0AK.
      Na netu jsem je však nikde nenašel.Žeby kamufláž výrobce ohradníku?
      Šlo by prosím zjistit co jsou zač a případnou náhradu? Šlo by zdroj i opravit?
      Děkuji za odpověd i na moji e-mailovou adresu.
      Franta

  35. Tonda Tonda

    Pěkný den,šlo by vyrobit ohradník? Děkuji

  36. Jarda Jarda

    chcel by som sa spytat ako mozem zvysit energiu na vystupe ?? mozem zapojit dve indukcne cievky paralelne ?
    skusal to uz niekto ?. alebo poznate nejaku indnukcu cievku silnejsiu z vetsim napätim ?

  37. jarda jarda

    [7] Štefan: a ako by som mohol zvysit silu tohto ohradnika ?
    okrem vylepenia rezistivity zeme ?

  38. Kamír Kamír

    [21] Patrik:
    Dobrý den, zdroje proti divoké zvěři se dají u nás sehnat už od 2000 Kč bez DPH. ( https://www.kamir.cz/…ke-ohradniky ). Zejména divoká prasata jsou dost odolná, proto je třeba ohradník s vybíjecí energií kolem 3 J (tedy jako u ovcí, tedy co je vhodné pro ovce, je vhodné pro divokou zvěř.

  39. David M. David M.

    [16] Lada: Pokud někomu skáčou jiskry v napájecím adaptéru, bude špatně uzeměný zemnící vývod cívky = výboj si pak hledá jinou (nejkratší) cestu k uzemění a prošlehne skrz trafo napájecího adaptéru do některého kolíku zásuvky 230V. Bez uzemění to nezapínejte – i když, v tomhle případě by těch prošlehlých 230V na drátu ohradníku asi vůbec nic neudělalo, protože cívka z auta má hodně veliký odpor sekundáru.

  40. MichMio MichMio

    Zdravím, dá se nějak snadno obvod upravit tak, aby šel regulovat výkon?

  41. Peťan: Zkusil bych snížit napájecí napětí.
  42. Karel Světlík Karel Světlík

    Zdravím, hledám kdo by mě zhotovil generátor impulsu s plynulou regulaci napětí cca 10-100V a frek. 1-20Hz. Děkuji s pozdravem Karel Světlík.

  43. Jan Beneš Jan Beneš

    Zdravím, bude stačit C7 jako 3uF? Nedaří se mi na českém trhu nalézt kondenzátor 330nF.

    Peťan: Hodnoty součástek nejsou kritické. Takže by to asi tak mohlo být. Chce to zkusit…

  44. Roman Roman

    Dobrý den, nevím jak moc je tahle stránka aktuální, ale měl bych dotaz ohledně ohradníku. Tchán měl na ohradu pro ovce nějaký zdroj postavený z nějakého prý ruského trafa a dosti staré součástky. to zapojení je hrozně jednoduché- není tam ani deska plošných spojů- všechny součástky jsou na sebe napojené jen tak ve vzduchu. Ovšem loni na podzim mu to začalo vyhazovat jistič a nějaký starý pán elektrikář se mu v tom pohrabal ale nedal to do kupy. Teď to dal mě, jenže já si s tím nevím vůbec rady. A tak mě napadlo udělat nový modernější zdroj, ale nevím jak poznám zda to jeho trafo na tohle vaše zapojení bude fungovat správně. Pak mám ještě jedno trafo z mikrovlné trouby jestli by to šlo i z něj.. Měl byste prosím nějaký plánek jak to udělat z toho starého trafa? Chtělo by abych vám poslal fotky jeho starého zdroje, šlo by to někde vám poslat??
    Mockrát děkuji za radu s pozdravem Trakal

    Peťan: Osobně doporučuji koupit nějaký hotový ohradník. Ceny dnes již nejsou tak vysoké.
    V tomto zapojení je použita indukční cívka z auta, která se dá za pár kaček sehnat někde na šroťáku, nebo na netu. Principiálně je to jenom připojování a odpojování napětí z cívky s nějakou frekvencí. Bezpečnější je používat nízké napětí – tedy např. těch 12 V. Pokud se používá 230 V, není zaručeno že se toto napětí nedostane na výstup. Navíc, pokud se jedná o nějaké staré ruské trafo – kdo ví co je to za typ a kdo ví jestli je v pořádku…
    Rozhodně nepoužívat trafo z mikrovlny…natož ho napájet 230 V.

  45. Roman Roman

    Děkuji za odpověď- přetlumočím to tchánovi ať není tak hamižný a nějaký zdroj si koupí =)

  46. Vlastimil Vlastimil

    Zdravim,když zapnu ohradni,tak musímv jiskřišti preskakovat jiskra,a dava 10000V,a kdyz oddalim jiskristě,tak dava jenom 2500V.Nevim,kde mam chybu,je na 12V autobaterie,pordte.Dik Vlastik.

  47. Luboš Pilda Luboš Pilda

    Prosil bych o info jak dlouho zhruba vydrží nepřetržitě v provozu ohradník, např.. s 42.Ah baterii s auta než se vybije max na 9 až 8,5V?

    • Sharkus Sharkus

      Hele, ono to bude žrát dost individuálně podle nastavení četnosti výbojů. Nicméně podle přiloženého videa to žralo cca čtvrt ampéry, tudíž 42/0,25 = 168 hodin. tudíž by mělo na tu baterii vydržet jet jeden týden. Pokud jde o pokles napětí, budeš si muset změřit kolik v daném rozsahu z té baterie skutečně můžeš odebrat. údaj na štítku nemusí být plně směrodatný.

  48. Martas Martas

    Dobrý den,

    měl bych dotaz lehce k něčemu jinému. Trochu nechápu tuto problematiku.

    Mám zdroj 24V, 3A. DC

    24V je bezpečné napětí, 3A již nikoliv. Může tento zdroj ublížit člověku?
    Volty ne, ale proud? Bezpečný je cca do 30mA max.

    Děkuji za objasnění.

    Peťan: Proud je závislý na napětí a odporu podle vzorce I=U/R. Tedy pokud bude napětí 24 V a odpor člověka cca 5000 Ohm*, tak proud bude maximálně 0,0048 A. To že je na (napěťovém) zdroji napsáno 3 A, neznamená že dává stále 3 A, ale že maximální dodávaný proud je 3 A. Z toho jednoduše plyne – pokud bude zdroj 240 V, bude procházející proud 0,048 A (48 mA) a to už je nebezpečné.
    * Odpor člověka je různý, záleží na fyziologii i na prostředí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *