Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Bodovka

9

Na takový to menší spojování plechů by se hodila menší bodovka… Rozhodl jsem se tedy pro stavbu bodovky velice známé koncepce – s použitím transformátoru z mikrovlnné trouby, tzv. MOTem.

Zdroj bodovky (ještě bez regulace výkonu a s pokusným hrotem)

Základ bodovky je převinutý MOT. Původní VN vinutí jsem uřízl pilkou na kov a přemotal dvěma závity měděným lankem (odhadem 50 mm2) v silikonové bužírce. Víc se bohužel nevešlo. Napětí na prázdno je 1,6 V. Proud na krátko je cca 1 kA.

Převinutý MOT

Umístění trafa v krabici Gewis

Zapojení bodovky

Bodovka je ovládaná tlačítkem (TL1), nebo šlapkou (TL2). Ta je připojena na vstup multifunkčního časového relé (MCR), které přes stykač (S) připojuje napětí do transformátoru (MOT). Později přibude tyristorová regulace. Stisknutím šlapky se na transformátor přivede impulz o délce nastavené na časovém relátku (cca 0,1 s až 1 s). Bodování je signalizováno rozsvícením kontrolkového tlačítka (TL1 a Z1). Trimr z MCRka jsem vyvedl na 100k potenciometr (POT1). Lze tedy kdykoliv změnit délku bodování.

Schéma zapojení (bez regulace výkonu)

Výstup ze zdroje je veden kabely, které budou připojeny k hrotům, nebo přípravku. To až pak podle konkrétní situace. Např. na bodování kontaktů na baterie postačují dva měděné hroty a přítlak rukou.

Edit 2019: Dneska už nemá smysl bastlit nějaké ovládání. Za necelých 300 Kč se dá v Číně koupit modul, který řídí výkon v % a čas v počtu periody. Lze regulovat od nějakých 30 do 99% výkonu a od 1 do 50 period (1 perioda = 20 ms). Hledejte něco jako „Spot welding time and current controller„. Stačí tedy nějaký 1kW MOT a trochu práce.

 

Řídící deska bodovky z Číny
  1. misa misa

    máš tam moc málo závitů, moc nízký napětí…
    Bodovky co se prodávaj mají min. 7V!

    • Martin Martin

      Stačit by to mělo, prodávané mají kolem 7V kvůli univerzálnosti, jinak bežné rozmezí jen 2 -25V+- (spíše plus). Záleží na tom zda jde o měkké či tvrdé sváry. A jaký je typ svařovaného materiálu. V případě potřeby se může upravit časovač

  2. tamercz tamercz

    dobrý den, jaký je typ MCR a stykače?

  3. Peťan: Jde o běžný typ na 230 V. Je na něm nastaven impuls po zapnutí. Vyhoví asi jakýkoliv typ, který má tuto funkci a správné napájecí napětí (zde 230 V). Případně by šel udělat obvod z 555, nebo třeba i to Arduino :). Stykač je normální s kontakty takovými aby utáhl to trafo.
    Ps.: Doporučuji co nejsilnější trafo – toto, z 700W mikrovlnky nebylo moc silné. Chce to alespoň 1 kW.
  4. anonym anonym

    dobrý den, odkud jste objednával měděné lanko? z čeho udělat hroty pro svařování kontaktů baterií?

    děkuji..

  5. Peťan: Nevím, to bylo někde z nějaký Elimy, nebo tak. Bylo to zemnící lano. Ale uplně stejně vyhoví,
    pokud použiješ silnej kabel, nebo rozpleteš kabely a měď vložíš do nějakej bužírky. Zapoj trochu fantazie. Kontakty jsou vysoustružený z mědi a připájený autogenem. Co s tím chceš bodovat?
  6. anonym anonym

    dobrý den,nestačilo by trafo připojit rovnou na mcr? případně jak silný stykač je potřeba na 1kw MOT?

  7. Peťan: Asi by to stačilo. Ale v MCRce je jenom obyčejný relátko, který by se mohlo svařit. Tak je to pojištěný tím stykačem. Na jednu kilowattu tak 5 A. Nemusí to bejt moc. Ale lepší jsou kvalitní kontakty. A vůbec, zkus si to trochu propočítat.
  8. anonym anonym

    [4] anonym: primárně tim chci bodovat kontakty baterií v aku nářadí.

  9. Pavel Pavel

    Zdravím , chtěl jsem se zeptat zda někdo neprodá „Bodovku AKU“ , nemám čas na výrobu.
    Předem všem děkuji za nabídky . p.benne@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *