Viz Vyderžaj pianer a Generátor obdélníku (jako astabilní klopný obvod) a Taktovací relé (jako monostabilní klopný obvod).
Další schémata a výpočty naleznete v článku Zapojení časovače 555.
- Jedná se o jeden z nejuniverzálnějších integrovaných obvodů.
- Je to vlastně řízený časovač se spouštěním a resetem.
Jde o analogově-digitální zapojení, které se skládá ze dvou vstupních komparátorů. Za komparátory následuje klopný obvod R-S, invertující zesilovač s doplňkovými tranzistory pro malý výkon, dále výstupní tranzistor s otevřeným kolektorem, jehož výstupní napětí je ve fázi se vstupním napětím tehdy, je-li mezi jeho kolektorem a přívodem napájecího napětí zapojen pracovní rezistor. Odporový dělič na vstupu zabezpečuje „konstantní“ napětí (2/3 napájecího napětí a 1/3 napájecího napětí) jako referenční pro oba komparátory.
Blokové schéma
Blokové schéma časovače 555
- 1 – zem
- 2 – spouštění
- 3 – výstup
- 4 – nulování
- 5 – řídící napětí
- 6 – práh
- 7 – vybíjení
- 8 – UCC kladné napájecí napětí
- K – komparátory
- KO – klopný obvod R-S
- VS – výstupní úrovně
- T – vybíjecí tranzistor s otevřeným kolektorem
Ahoj, dělám ohradník s tímto obvodem a chtěl bych se zeptat, jaký tranzistor mám použít na spínání? Mám tam použít ten IRF640 jak je ve schématu nebo mi poradíš jiný. Mám doma i triak BTB16 700BW, ale ten by tam asi nešel? Jestli ano, tak jak ho zapojit. Díky moc.
Dobry den, chtel jsem vnukovi postavit neco jednoducheho z elektriky a na jine adrese (klimbikova bastlirna) se ohledne blikacu odkazuje na vase zkusenosti a stranku se zajimavymi zapojenimi ne555. Podle datumu ostatnich dotazu jsem asi 5 let za. Asi bych nasel na internetu jinde, ale byl jsem zlakan zkusenostmi(jinak po prohlednuti nekterych smeru vasi cinnosti pravem).
Dalsi zajimavy smer jsem videl na frezovani plosnych spoju(posledni 4 roky pred duchodem jsem programoval uhlikove elektrody a par plosnaku ufusoval v praci(od te doby nic, ale laka mne CNC3018 z Ciny)
Diky za reakci
Peťan: Ohledně 555ky doporučuji spíše tento článek.
No, po pravdě nevím, jaká je otázka… 😀 Ale co se té frézky týče, tak je to spíš taková hračka. Tuhý to asi moc nebude – konstrukce spíše na 3D tiskárnu, nebo laserovou gravírku. Ale na nějaký domácí šmrdlání to klidně bude. U toho frézování tišťáků je stěžejní ten autoleveling. Bez toho to nemá moc smysl… A nebo si nechat udělat desy v Číně. Minule jsem objednával pár desek u JPLPCB a bylo to doma asi za 4 dny 🙂